Wymiana sprzętu RTV i AGD i oświetlenia do najwyżej klasy mogłaby zredukować zużycie energii elektrycznej gospodarstw domowych o 43 procent, a wymiana żarówek tradycyjnych na żarówki LED mogłaby przynieść 3,4 TWh rocznie oszczędności energii, czyli około 16 procent konsumpcji polskich gospodarstw domowych. Tymczasem ponad 80 procent polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD o niskiej klasie energetycznej (D i niższej) – podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w swoim Tygodniku Gospodarczym.
PIE podaje, że efektywność energetyczna gospodarstw domowych może pomóc zastąpić nawet 37 mld m sześc. rosyjskiego gazu. – Efektywność energetyczna od lat jest wskazywana jako jedna z ważniejszych metod podniesienia bezpieczeństwa energetycznego i walki z ubóstwem energetycznym . W czasie europejskiego kryzysu energetycznego, spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę, Komisja Europejska podkreślała, że efektywność energetyczna gospodarstw domowych będzie mieć kluczowe znaczenie w uniezależnianiu się od rosyjskich paliw kopalnych.
– Ponad 80 procent polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD, które powinny zostać wymienione na bardziej efektywne energetycznie. Zgodnie z prawem UE, sprzęty elektryczne są klasyfikowane według efektywności energetycznej od klasy A (najwyższa) do G (najniższa) . W Polsce większość sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych jest klasy energetycznej D i niższej. Do klasy C i wyższej należy tylko 22 proc. używanych chłodziarko-zamrażarek, 19 procent pralek bębnowych i 26 procent zmywarek – czytamy.
Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że modernizacja najbardziej powszechnego w gospodarstwach domowych sprzętu RTV i AGD pozwoliłaby obniżyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 20 procent (5,8 TWh). – Łącznie gospodarstwa domowe w 2019 roku zużywały na oświetlenie i działanie urządzeń elektrycznych 23 TWh (29 TWh ogółem). Blisko połowa (11 TWh) zużywanej energii przypada na oświetlenie. Wysoki udział ma także użycie czajników elektrycznych (ok. 3,5 TWh), chłodziarko-zamrażarek (niecałe 3 TWh) i odbiorników telewizyjnych (ok. 2,5 TWh) – czytamy.
– Wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne pozwoliłaby obniżyć zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach domowych o dodatkowe 12 procent (3,4 TWh). Choć od rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego żarówek energooszczędnych dla lamp domowych minęło już ponad 13 lat, energochłonne żarówki tradycyjne cały czas są wykorzystywane w większości (52 procent) polskich gospodarstw domowych . Zużycie prądu w obecnie stosowanych żarówkach LED jest 6-krotnie niższe niż w żarówkach tradycyjnych. Łącznie modernizacja powszechnego sprzętu RTV i AGD oraz wymiana oświetlenia z żarówek tradycyjnych na LED obniżyłaby zużycie energii przez gospodarstwa domowe o 9,2 TWh (31 procent). W przypadku zamiany na żarówki LED także innych rodzajów oświetlenia, jak świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe, łączna redukcja wzrosłaby do 12,7 TWh (43 procent) – czytamy w Tygodniku Gospodarczym.
Polski Instytut Ekonomiczny/Michał Perzyński