W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu.
Ustka będzie portem serwisowym offshore PGE
– Decyzja o utworzeniu w Ustce naszej przyszłej bazy operacyjno-serwisowej jest ważnym krokiem w realizacji projektów Grupy PGE związanych z morską energetyką wiatrową. Nasza inwestycja zmieni nie tylko oblicze portu. Jesteśmy przekonani, że będzie również impulsem do rozwoju całego regionu i powstawania nowych miejsc pracy – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.
– Budowa w Ustce bazy operacyjno-serwisowej jest dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego, jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie, jakie daje nam lokalizacja w Ustce, mieście dobrze skomunikowanym, dysponującym bazą noclegową, otwartym na udział w rewolucji offshore – powiedział Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica.
Specjaliści pracujący w bazie serwisowej w trybie ciągłym – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie. Baza będzie stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe. Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.
Baza operacyjno-serwisowa zostanie wybudowana przez PGE Baltica. Teren, na którym powstanie, znajduje się pomiędzy ulicą Bohaterów Westerplatte (po jej wschodniej stronie) a brzegiem Słupi. Spółka rozpoczęła już opracowywanie najbardziej optymalnej koncepcji zagospodarowania terenu. Przebudowę nabrzeża zaplanowano w taki sposób, żeby umożliwić wykorzystanie części terenu przez kadrę techniczną wcześniej, jeszcze na etapie budowy morskich farm wiatrowych. Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku.
– Port instalacyjny pewnie będzie w Gdańsku. W tym miejscu chciałbym podziękować ministrowi Gróbarczykowi, dzięki któremu jesteśmy w tym miejscu. W tej chwili w Warszawie odbywa się posiedzenie komitetu w tej sprawie. Prace idą do przodu. Będzie on gotowy na budowę farm wiatrowych na morzu w pierwszej fazie, na drugą fazę chcemy, żeby w Ustce powstał port instalacyjny. Lokalizacja jest doskonała, bo jest to 40 km od naszych farm. Myślę, że będzie kosztowało to kilkadziesiąt milionów złotych, ale warto to zrobić. Pierwotnie z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy miał powstać port instalacyjny w Gdyni, ale wiemy jak wygląda sytuacja z KPO. Uchwałą rządową lokalizacja zmieniona została na Gdańsk. Liczymy w tej kwestii na jakieś środki zewnętrzne. Nie chcemy ograniczać inwestycji, w naszym przypadku nie ma mowy o nadzwyczajnych zyskach, więc sytuacja jest trudna – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski w rozmowie z dziennikarzami.
– Przed Polską Grupą Energetyczną ogromny proces inwestycyjny, mamy 75 mld złotych do wydania do 2030 roku. Robimy to, by zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne. Za obecny wzrost cen energii, gazu i węgla odpowiada Rosja – dodał Dąbrowski.
Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński
Dąbrowski: Ustka będzie punktem dowodzenia offshore Polskiej Grupy Energetycznej (ROZMOWA)
AKTUALIZACJA: 17 października 2022 r., godz. 13.40; dodano rozmowę W. Dąbrowskiego z dziennikarzami.