Prezydent Warszawy odpowiedział na list PGNiG Termiki oferującej asystę przy dystrybucji węgla zamorskiego po stolicy. Strony przerzucają się jednak odpowiedzialnością za bezpieczeństwo dostaw. Mimo to ich współpraca będzie zbieżna z ustawą skłaniającą do kooperacji rządu i samorządu.
– Wyrażam podziękowanie za chęć uczestnictwa Państwa Spółki w dystrybucji węgla do odbiorców w Warszawie w związku z procedowaną Ustawą z dnia 20 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe – napisał 28 października sekretarz miasta stołecznego Warszawy Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu RP, w imieniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego w odpowiedzi na inicjatywę PGNiG Termiki, która zadeklarowała gotowość do wsparcia działań miasta na rzecz dystrybucji węgla opałowego, która napotyka na trudności z powodu kryzysu energetycznego wywołanego działaniami Rosji. Unia Europejska wprowadziła embargo na popularne dostawy rosyjskie, a rekordowe ceny gazu wywołane przez Gazprom zwiększyły popyt na węgiel potęgowany obawami Polaków o bezpieczeństwo dostaw. Rząd zorganizował import węgla zamorskiego i poprosił o wsparcie samorządów przy jego dystrybucji. Ratusz jest wstępnie zainteresowany, ale stawia warunki.
– Państwa deklaracja podjęcia współpracy z warszawskim samorządem i zaangażowania się Spółki w dystrybucję paliwa odpowiada na apel Prezydenta m.st. Warszawy o wsparcie samorządu i włączanie się, między innymi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne podmiotów zewnętrznych, w procedury zaopatrzenia w paliwo węglowe warszawskich gospodarstw domowych. Państwa szybka odpowiedź i zarazem prezentowane podejście utwierdza nas w przekonaniu, że udział tak ważnego dla miasta partnera z sektora energetycznego może być istotnym wsparciem dla efektywnego przebiegu działań przewidzianych Ustawą – czytamy dalej. Ratusz zaprosił z tego względu Termikę do przedstawienia projektu umowy w sprawie współpracy do trzeciego listopada 2022 roku.
– Ten akt normatywny (ustawa wspomniana wyżej – przyp. red.) określa wystarczające ramy prawne do zdefiniowania współpracy między PGNIG Termika a Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, oczywiście przy uwzględnieniu ustawowych kompetencji obu stron – odpisali Jakub Kowaleczko i Paweł Przychodzeń z PGNiG Termika trzeciego listopada, zapraszając przedstawicieli Ratusza do siedziby Termiki na dziewiątego listopada w celu ustalenia szczegółów współpracy.
Ratusz znajduje się pod kontrolą ekipy opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Zarząd Termiki jest kontrolowany przez ludzi rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. To oznacza szorstką przyjaźń w razie udanego porozumienia o współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw węgla, którą zapowiada już wymiana pism między tymi instytucjami.
Wojciech Jakóbik