Wspólnota Energetyczna koordynuje pomoc europejską na rzecz sektora energetycznego Ukrainy doświadczonego atakami rakietowymi Rosji. Dzięki niej nad Dniepr dotarło już 800 ton sprzętu, a to dopiero początek.
– Sekretariat Wspólnoty Energetycznej działając w tandemie z Emergency Response Coordination Centre oferuje firmom z Europy wsparcie w procesie donacji, w tym pokrycie kosztów transportu – tłumaczy dyrektor Wspólnoty Energetycznej Artur Lorkowski w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Z jednej strony aktualizujemy z Ministerstwem Energii Ukrainy listę potrzeb, która pochodzi z ponad stu przedsiębiorstw energetycznych na Ukrainie. Wspólnota zajmuje się tą listą, przekładając ją na język zrozumiały dla potencjalnych dostawców, tworząc informacje czego potrzebuje Ukraińcy.
– Staramy się szeroko mówić o potrzebie pomocy, szukając darczyńców. Kiedy ktoś się znajdzie, następuje weryfikacja propozycji z listą, a dalej przekazanie informacji o miejscu odbioru w Europie. Potem zaangażowany operator logistyczny transportuje to za darmo do hubu w Ukrainie. Odbiór jest potwierdzany, a my otrzymujemy informację o sposobie wykorzystania nadesłanego sprzętu – mówi Lorkowski. – Od początku wojny Grupa Zadaniowa Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej skoordynowała 39 dostaw o wadze 800 ton. 52 dostawy są teraz przygotowywane. Najświeższe obejmują 248 transformatorów z Litwy i 100 generatorów energii Francji, które już dotarły lub niebawem dotrą nad Dniepr. Ramy prawne funduszu wsparcia pozwalają rządom i instytucjom finansowym zapewniać kryzysowe wsparcie sektora energetycznego na Ukrainie. Fundusze są wykorzystywane do realizacji dostaw, które nie mogą być finansowane z dotacji. Póki co fundusz zebrał ponad 32 mln euro wkładu I spodziewamy się znaczącego wzrostu donacji w najbliższym czasie, zgodnie z ukraińskimi potrzebami.
Wspólnota Energetyczna zrzesza Unię Europejską oraz dziewięć państw, w tym Ukrainę, które wdrażają przepisy unijne w sektorach energii elektrycznej i gazu w zamian za wsparcie na drodze do integracji rynków tych mediów z unijnym, rozbudowę infrastruktury, ekspertyzę. Rosja kontynuuje ataki rakietowe na energetykę Ukrainy po tym jak ofensywa z lutego 2022 roku zatrzymała się i została zastąpiona kontrofensywą ukraińską. Ataki mają łamać morale i podkopywać logistykę działań zbrojnych Ukrainy.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Rosjanie nie są w stanie podbić Ukrainy, więc spróbują ją zamrozić