Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił raport, z którego wynika, że w 2022 roku jakość powietrza w Polsce uległa poprawie. – Spadła liczba przekroczeń dopuszczalnych norm oraz zasięg obszarów objętych przekroczenie – czytamy w komunikacie GIOŚ.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że w ubiegłym roku jakość powietrza w Polsce uległa poprawie. Ocena została przeprowadzona w odniesieniu do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. – Nastąpił wyraźny spadek liczby przekroczeń oraz zasięgu obszarów objętych przekroczeniem. Poprawa jakości powietrza nastąpiła między innymi dzięki wprowadzanym na poziomie lokalnym, regionalnym oraz krajowym działaniom zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza oraz korzystniejszym warunkom meteorologicznym – czytamy w raporcie pt. „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za 2022 rok”.
Badanie jakości powietrza wykonywane jest z podziałem na 46 stref i obejmuje 12 substancji. Są to: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3), pył zawieszony PM10; ołów (Pb), arsen (As), kadm (Cd), nikiel (Ni) i benzo(a)piren (B(a)P) w pyle zawieszonym PM10 oraz pył zawieszony PM2,5.
GDOŚ podkreśla, że największym wyzwaniem jeśli chodzi o zanieczyszczenia w dalszym ciągu jest benzo(a)piren w pyle zawieszonym PM10. W 2022 roku jest poprawa, ale w tym przypadku do klasy C zostały zaliczone 32 strefy.
Treść raportu można znaleźć tutaj.
Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura