Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową Baltica 2. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez ministerstwo infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych – podaje spółka w komunikacie.
Należy zwrócić uwagę, certyfikacja morskich farm wiatrowych jest niezwykle istotnym elementem całego projektu, ponieważ umożliwia właściwe zarządzanie ryzykiem w trakcie budowy, a także obejmuje serwis i naprawę wszelkich instalacji.
– Morska Farma Wiatrowa Baltica to największy morski projekt wiatrowy w Polsce pod względem mocy wytwórczych planowanych do zainstalowania. W tym roku sfinalizowaliśmy już kontraktację wszystkich elementów dla morskiej części projektu Baltica 2, którego oddanie do użytku planowane jest w 2027 roku. Kolejnym etapem był wybór firmy do certyfikacji projektu, w tym w zakresie zgodności projektowej i dopuszczenia do eksploatacji. Współpraca przy tym etapie z uznaną firmą z doświadczeniem w certyfikacji morskich projektów wiatrowych na całym świecie, z pewnością zapewni bezpieczeństwo i niezawodność eksploatacji największego projektu OZE w Polsce – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Jak podaje spółka, praca firmy DNV dla Baltica 2 będzie polegać na dostarczeniu certyfikatu zgodności projektowej, która ma potwierdzić zgodność projektów technicznych z międzynarodowymi standardami ws. projektowania morskich farm wiatrowych oraz ich spójność z projektem budowlanym i obowiązującymi rozporządzeniami. Są to niezbędne dokumenty wymagane przez przepisy określone w ustawie o bezpieczeństwie morskim. Co ważne, certyfikacji podlegają turbiny, morskie stacje transformatorowe, fundamenty, a także kable wewnętrzne i eksportowe.
DNV jest firmą doradczą, która działa w branży zarządzania ryzykiem i specjalizuje się w sektorze przemysłu morskiego. Świadczy ona usługi w zakresie testowania, certyfikacji i doradztwa technicznego dla łańcucha produkcji energii, w tym dla branż paliw kopalnych oraz offshore’u.
PGE podaje, że planem spółki jest budowa dwóch farm wiatrowych w ramach projektu Baltica. Do końca 2027 roku Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, a do 2029 roku zakończy budowę Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Według założeń spółki inwestycja dostarczy zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.
Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński
PGE Baltica pokazuje, jak bada Morze Bałtyckie pod przyszłe wiatraki (WIDEO)