Analiza Compax Lexecon na temat transformacji energetycznej Austrii sugeruje możliwość rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii zabezpieczanych tak zwanym gazem odnawialnym: biometanem i wodorem. Oba surowce jak dotąd gaz ziemny w Austrii mogą pochodzić z Rosji.
Compas Lexecon przedstawił prognozę Energy Concept 2040 w której opisuje możliwe ścieżki odejścia Austrii od paliw kopalnych. Została przedstawiona po raz pierwszy na Forum Przyszłości Zielonego Gazu w czerwcu tego roku. Zawiera dwa scenariusze: intensywnej elektryfikacji z całkowitym wycofaniem gazu ziemnego z ogrzewania oraz przemysłu, który jest możliwy do realizacji tylko z wykorzystaniem tzw. Gazu odnawialnego: wodoru oraz biometanu.
Drugi scenariusz jest mniej radykalny i zakłada dywersyfikację. On także. Wymaga rozwoju tak zwanych gazów odnawialnych, choć mogą być wytwarzane z użyciem różnych technologii, w tym istniejącej infrastruktury gazowej.
Analiza Compas Lexecon nie rozstrzyga skąd miałyby pochodzić wodór i biometan do transformacji energetycznej, ale przyznaje, że magazyny gazu mogłyby się dzięki nim stać magazynami energii zwanymi często Świętym Graalem energetyki, bo pozwalającym stabilizować dostawy ze źródeł odnawialnych zależnych od pogody.
Wyzwaniem jednak jest fakt, że obecnie Austria jest jednym z ostatnich klientów Gazpromu w Europie. W przyszłości mogłaby wykorzystać istniejące szlaki infrastruktury gazowej do importu wodoru oraz biometanu z Rosji, szczególnie w scenariuszu dywersyfikacji Compas Lexecon.
Alternatywa to wodór odnawialny produkowany z użyciem elektrolizy napędzanej OZE. Jednak potencjał tej technologii jest na tyle ograniczony, że Komisja Europejska diagnozuje zależność od importu. Austriacy nie zrezygnowali z gazu rosyjskiego, ale mogą go kiedyś zastąpić wodorem lub biometanem z tego samego źródła, o ile polityka REPowerEU na poziomie unijnym głosząca cel porzucenia surowców z Rosji do 2027 roku nie zostanie przekuta na konkretne zobowiązania wobec państw członkowskich, jak Austria.
Austriackie OMV deklaruje, że ma kontrakt z rosyjskim Gazpromem obowiązujący do 2040 roku. Inwestuje w złoża gazu Neptun Deep w Rumunii by zmniejszyć zależność. Strategia wodorowa Austrii zakłada szerokie wykorzystanie wodoru, ale jednocześnie przyznaje się do małego potencjału produkcji wodoru zielonego na jej terytorium i zakłada 1GW elektrolizerów do 2030 roku. Reszta będzie musiała zostać zaimportowana, być może z Rosji. Gazprom przekonywał w przeszłości, że mógłby użyć gazociągów Nord Stream 1 i 2 do transportu wodoru.
Reuters / EurActiv.com / Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową