EnergetykaOpinieOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Koalicja Klimatyczna: Redukcja emisji o 90 procent do 2040 roku jest realna

– Z punktu widzenia sprawiedliwej transformacji określenie w najbliższym czasie celów na 2040 jest potrzebne, by móc to transformację lepiej zaplanować – 15 lat to naprawdę dużo czasu. To od woli politycznej i sprawnego działania zależy, ile uda się osiągnąć, ale redukcja emisji o 90 procent jest możliwa, a ambitne cele są koniecznością – pisze Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Koalicja Klimatyczna, zrzeszająca 26 organizacji pozarządowych skupiających się na ochronie klimatu, twierdzi, że Polska może zredukować emisję gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku. Aktywiści piszą, że oświadczenie „niektórych przedstawicieli strony rządowej”, którzy odcinają się od poparcia tego celu wzbudza w nich niepokój. Powołują się na wiedzę naukową, która podaje, że Unia Europejska powinna zredukować emisję nie o 90 procent a o 100 do 2040 roku.

– Koalicja Klimatyczna z obawami odnotowuje łatwość, z jaką przedstawiciele nowego rządu odżegnują się od proklimatycznych postulatów, dla których poparcie wyraziła w poniedziałek w Brukseli wiceministra Urszula Zielińska – pisze Koalicja Klimatyczna.

Autorzy mają na myśli słowa wiceminister klimatu Urszuli Zielińskiej, która 15 stycznia w Brukseli powiedziała, że Polska będzie dążyła do wspomnianej redukcji emisjo o 90 procent do 2040 roku. Rząd Polski, w tym wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, stwierdził, że była to prywatna opinia minister Zielińskiej, a nie polskie stanowisko.

– W ocenie Koalicji Klimatycznej proponowany przez Unię cel redukcji na 2040 rok nie jest niczym radykalnym, ale wynika wprost z rekomendacji nauki. Naukowa Rada Doradcza UE ds. Zmian Klimatu zaleca redukcję: o 90-95 procent do 2040 roku względem poziomu z 1990 roku. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energii mówi o konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Europę do 2045 roku, jeśli chce ona zrealizować swoje zobowiązania klimatyczne – piszą aktywiści.

Według Koalicji Klimatycznej twierdzenie, że ten cel zagraża gospodarce jest niezasadne. Autorzy zauważają, że rząd nie przedstawił analiz i danych potwierdzających taką szkodliwość.

– Według Koalicji zagrożeniem dla Polski jest raczej brak dostosowania i reakcji na zmieniające się otoczenie gospodarcze, które na świecie przekształca się właśnie w stronę neutralności klimatycznej – czytamy stanowisko Koalicji Klimatycznej.

– Z punktu widzenia sprawiedliwej transformacji określenie w najbliższym czasie celów na 2040 jest potrzebne, by móc to transformację lepiej zaplanować – 15 lat to naprawdę dużo czasu. To od woli politycznej i sprawnego działania zależy, ile uda się osiągnąć, ale redukcja emisji o 90 procent jest możliwa, a ambitne cele są koniecznością. Nauka dostarcza nam w tym zakresie bardzo jasnych wniosków. Tak naprawdę świat powinien osiągnąć neutralność klimatyczną do połowy wieku. Z tego punktu widzenia akceptacja celu 90 procent do 2040 roku nie jest ani niczym niezwykłym, ani nadmiernie ambitnym, ale mile widzianym i długo oczekiwanym zwrotem w podejściu polskich władz do polityki klimatycznej – powiedziała Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.

Opracował: Marcin Karwowski

Duńczycy sprzedadzą PGNiG gaz na potrzeby Baltic Pipe


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X