Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted, jej duński partner, podpisały umowę z wykonawcą przyłącza lądowego na potrzeby morskiej farmy wiatrowej, którą wybudują na Morzu Bałtyckim. Za stworzenie tej części infrastruktury, niezbędnej do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, będzie odpowiadać konsorcjum GE Vernova i Polimex Mostostal.
PGE i Ørsted podpisały umowę z GE Vernova (reprezentowaną w Polsce przez GE Power) oraz Polimex Mostostal, które jako konsorcjum zbudują lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica.
– W tym roku przystępujemy do budowy lądowej stacji transformatorowej oraz lądowych linii eksportowych dla Baltica 2, czyli infrastruktury przyłączeniowej niezbędnej do wyprowadzenia 1,5 GW mocy z pierwszej naszej morskiej farmy wiatrowej. To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów od wyprowadzenia mocy z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore. […] Morska farma wiatrowa Baltica 2 dostarczy energię na potrzeby Pomorza, które obecnie w dużej mierze zasilane jest z południa Polski. Dodatkowe źródło zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju. Pierwszy prąd z Baltica 2 zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
– W ubiegłym roku udało nam się podpisać wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za przygotowanie których odpowiadał Ørsted. Podpisując kontrakt na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2, dużymi krokami zbliżamy się do realizacji tego pionierskiego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśliła Agata Staniewska-Bolesta, dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Poland.
– Jesteśmy niezmiernie dumni, że zostaliśmy wybrani do tego kluczowego projektu dla transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wspólnie z naszym partnerem konsorcjum Polimex Mostostal jesteśmy gotowi wnieść do Baltica 2 naszą wiedzę i najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić efektywną integrację jej energii z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym – powiedział Johan Bindele, Szef Integracji Systemów Sieciowych w dziale GE Vernova odpowiedzialnym za rozwiązania sieciowe.
Konsorcjum zbuduje infrastrukturę przyłączeniową w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo na Pomorzu. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule „pod klucz”, to znaczy, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt. Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027 – podaje PGE.
Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy 2,5 GW została podzielona na dwa etapy. Są to projekty Baltica 2 i Baltica 3, gdzie pierwszy z nich ma być gotowy do końca 2027 roku, a drugi do 2030 roku. Według szacunków, cała instalacja ma dostarczyć energię na potrzeby prawie czterech milionów gospodarstw domowych w Polsce.
Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura
Zobacz teren, na którym PGE postawi największy blok gazowo-parowy w Polsce (WIDEO)