Projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zmiany wynikają z aktualnych wyzwań społeczno-gospodarczych, takich jak wojna w Ukrainie, która wpłynęła na tempo ożywienia gospodarczego.
Głównym celem rewizji jest dostosowanie celów KPO do nowych realiów, zachowując jednocześnie kluczowe reformy i inwestycje. Proponowane zmiany dotyczą głównie przesunięcia terminów realizacji, modyfikacji wskaźników i kamieni milowych oraz zmian wartości docelowych wskaźników. Zmiany obejmują 11 z 55 reform oraz 22 z 56 inwestycji w KPO.
Do Polski trafiło 6,3 mld euro z pierwszej transzy KPO, przeznaczone m.in. na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, rozwój internetu, transport i rolnictwo. Zgodnie z projektem rewizji, 1,1 mld euro ma być przeznaczone na rozwój gospodarki niskoemisyjnej.
Część środków z części grantowej zostanie przeniesiona do części pożyczkowej KPO, m.in. na termomodernizację budynków, bezpieczeństwo żywnościowe, rolnictwo 4.0, wyposażenie szkół w technologię oraz opiekę długoterminową w szpitalach.
W sumie Polska otrzyma 59,8 mld euro w ramach KPO, w tym 25,27 mld euro w dotacjach i 34,54 mld euro w pożyczkach. Priorytety to cele klimatyczne, transformacja cyfrowa i reformy socjalne.
Minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego będzie upoważniony do przedłożenia Addendum do KPO po negocjacjach z Komisją Europejską, informując o wynikach Radę Ministrów.
PAP Biznes / Mateusz Gibała
PIE: Co szósta firma chce skorzystać ze środków Krajowego Planu Odbudowy