EnergetykaEnergia elektrycznaInnowacjeOZE

Wiatr i słońce dają pracę

Zdjęcie: OPEUS Energia

Zdjęcie: OPEUS Energia

Dofinansowania, z których przez najbliższe 5 lat będą mogły skorzystać gminy, spółki JST, przedsiębiorcy, spółdzielnie oraz prosumenci inwestujący w odnawialne  źródła energii, wynoszą ponad 80 mld zł. Czy coraz większe zainteresowanie instalacjami OZE zaowocuje wzrostem zatrudnienia w tym segmencie?

Rozwój inwestycji w OZE związany jest przede wszystkim z unijnymi wymogami dotyczącymi redukcji emisji dwutlenku węgla, ograniczonymi zasobami energii ze źródeł konwencjonalnych oraz coraz wyższą świadomością Polaków na temat ochrony środowiska. W instalacje inwestują już nie tylko jednostki samorządowe czy największe firmy, ale też klienci indywidualni. Wzrost zainteresowania energią pozyskiwaną z farm wiatrowych, kotłów na biomasę, pomp ciepła oraz paneli solarnych i fotowoltaicznych oznacza, że w najbliższym czasie na rynku przyrastać będzie także zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu.

– Odnawialne źródła energii, a w szczególności branża instalacji fotowoltaicznych, to nowe możliwości dla samorządów i biznesu. Z roku na rok wzrasta liczba inwestycji, a w ślad za tym zapotrzebowanie na producentów paneli PV, firmy instalatorskie oraz specjalistów z zakresu nowych technologii i odnawialnych źródeł energii. Dla porównania – w 2013 roku moc paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w naszym kraju wyniosła 2 MW, rok później było to już ponad 23 MW, a do końca tego roku przewiduje się wytwarzanie w ten sposób 100 MW. Tylko w segmencie mikroinstalacji przez najbliższe pięć lat prognozujemy 500 tys. inwestycji. Kolejne dofinansowania z Unii Europejskiej, Ministerstwa Rolnictwa i NFOŚiG oznaczają dalszy rozkwit całego sektora – mówi Sławomir Reszke, prezes zarządu OPEUS Energia, lidera branży fotowoltaicznej w Polsce.

Szansa dla samorządów i lokalnych przedsiębiorstw

Możliwości związane z OZE i tworzeniem nowych miejsc pracy promuje także prowadzona przez premiera Waldemara Pawlaka Fundacja Polski Kongres Gospodarczy, która organizuje cykl konferencji „Więcej miejsc pracy w regionie”. – Już czterokrotnie uczestniczyliśmy w spotkaniach PKG dla lokalnych władz oraz przedsiębiorców. Pokazujemy podczas nich szanse związane z OZE. Tam gdzie są środki finansowe, są miejsca pracy do stworzenia – mówi prezes OPEUS Energia. Do tej pory konferencje odbyły się w Gostyninie, Sochaczewie, Płocku i Żyrardowie. Paneliści prezentują samorządowcom, jakie korzyści niosą za sobą inwestycje w OZE dla JST (tańsza energia, poprawa wpływów do budżetu gminy, rekultywacja terenów zdegradowanych, ochrona środowiska), a także lokalnej ludności – im efektywniej będą wykorzystywane środki, tym większe będą możliwości kreowania nowych miejsc pracy w regionach oraz tworzenia i rozwoju branżowych przedsiębiorstw.

Przyszłościowa branża

Specjaliści podkreślają także, że zatrudnienie w OZE to szansa zarówno dla młodych, jak i starszych osób. – W Polsce istnieją studia z zakresu odnawialnych źródeł energii, jednak do pracy w tym obszarze potrzebni są też projektanci budowlani z wieloletnim doświadczeniem, którzy interesują się ekologią i nowymi technologiami – mówi Sławomir Reszke. Dla młodych osób miejscem do bliższego poznania instalacji fotowoltaicznych są m.in. parki naukowo-technologiczne – można w nich samodzielnie sterować trackerem, mierzyć uzyski energii czy dowiadywać się o branżowych nowościach.

Takie szanse daje m.in. katowicki park naukowo-technologiczny Euro-Centrum, w którym realizowana obecnie jest jedna z najbardziej zaawansowanych badawczych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Również w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym montowane są panele PV, a lekcje z zakresu ich działania będą prowadzone dla dzieci i młodzieży w ramach Klubu Młodego Wynalazcy. Firmy z branży zachęcają też do udziału w stażach, podczas których można zdobyć doświadczenie i praktyczne umiejętności. Uwzględniając prognozy ekspertów, że za 25 lat fotowoltaika będzie stanowić już ponad 30% rynku wytwarzania energii ten jest bardzo przyszłościowy.

Źródło: OPEUS Energia


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X