Do końca roku zostanie oddana do użytku Elektrociepłownia Czechnica-2. Inwestycja zwiększy moc elektrociepłowni z 247 MWt do 315, a energetyczną z 100 MWe, do 179.
Kogeneracja aktualnie przeprowadza procesy uruchamiania poszczególnych urządzeń i instalacji bloku gazowo-parowego w powstającej Elektrociepłowni Czechnica-2. Inwestycja jest jednym z elementów dekarbonizacji aktywów wytwórczych spółki. Niskoemisyjna elektrociepłownia składać się będzie z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatorów ciepła. Jak zaznacza spółka zastąpi funkcjonujące, wyeksploatowane urządzenia węglowe.
Pierwszy etap inwestycji odbył się w 2023 roku i polegała na zamontowaniu nowoczesnego akumulatora, gromadzącego ciepło w momencie gdy produkcja przewyższy zapotrzebowanie. Osiąga pojemność cieplną bliską 700 MWh, Kogeneracja zauważa, że to równowartość dobowego zapotrzebowania na ciepło obszaru obsługiwanego przez elektrociepłownię w okresie letnim.
Następnie w listopadzie 2023 roku oddano do eksploatacji kotłownię szczytowo-rezerwową, której zadaniem jest praca w szczycie zapotrzebowania na ciepło, gdy praca bloku gazowo-parowego jest niewystarczająca. Rolą kotłów będzie również praca jako rezerwa w przypadku awarii. W lutym 2024 roku inwestycja została połączona z Krajowym Systemem Energetycznym, a w kwietniu uzyskała decyzję Pozwolenia na użytkowanie.
Zakończenie praca planowane jest do końca 2024 roku, by elektrociepłownia mogła zapewnić wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w nadchodzącym sezonie. Łączna moc cieplna wyniesie 315 MWt (obecnie jest 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (na chwilę obecną jest to 100 MWe).
– Zgodnie ze strategią biznesową, jesteśmy zaangażowani w rozwój nowoczesnych technologii, które w przyszłości pozwolą nam na nisko i zeroemisyjną produkcję ciepła i energii elektrycznej we wszystkich naszych zakładach. EC Czechnica-2 to wręcz symboliczny wymiar determinacji w realizacji tego celu, dzięki realizacji tej inwestycji odstępujemy od wykorzystywania wyeksploatowanych węglowych aktywów wytwórczych, w konsekwencji osiągamy cel w zakresie redukcji emisyjności, przy zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw. Pracujemy także nad innymi projektami, które w nieodległej przyszłości będą pozytywnie oddziaływać na jakość życia mieszkańców – powiedział Dominik Wadecki, prezes Kogeneracji.
Spółka zaznacza, że obecnie jest w trakcie procesu mediacyjnego z wykonawcą, którym jest konsorcjum Polimex Mostostal S.A. i Polimex Energetyka sp. z o.o. Spór dotyczy harmonogramu i waloryzacji wynagrodzenia z tytułu wynagrodzenia, o które wnioskuje wykonawca.
Kogeneracja / Marcin Karwowski