Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, ogłosił zakończenie postępowania antymonopolowego przeciwko Telewizji Polsat oraz spółkom z grupy TVN Warner Bros. Discovery. Sprawa dotyczyła praktyk sprzedaży kanałów telewizyjnych w pakietach, które mogły ograniczać swobodę operatorów w kształtowaniu oferty programowej.
Postępowanie, wszczęte w kwietniu 2021 roku, miało na celu sprawdzenie, czy sposób oferowania kanałów przez Telewizję Polsat oraz TVN Warner Bros. Discovery stanowił nadużycie ich pozycji rynkowej.
UOKiK podejrzewał, że wymaganie od operatorów umieszczania dużych pakietów kanałów w ofercie podstawowej mogło ograniczać wybór konsumentów i zmuszać ich do zakupu programów, którymi nie byli zainteresowani. Liczne skargi od operatorów, organizacji branżowych oraz konsumentów zwróciły uwagę urzędu na potencjalnie antykonkurencyjne praktyki na rynku telewizyjnym.
W ramach postępowania UOKiK przeprowadził szerokie badanie rynku, wysyłając ponad 500 ankiet do operatorów telewizyjnych. Analiza zgromadzonych danych nie potwierdziła jednak, że działania Telewizji Polsat i spółek z grupy Discovery były szkodliwe dla konkurencji lub stanowiły nadużycie pozycji dominującej.
W rzeczywistości większość operatorów uznała, że proponowane pakiety są odpowiednie i dopasowane do ich potrzeb. Według operatorów ewentualna zmiana składu pakietów mogłaby nawet skutkować spadkiem oglądalności kanałów i obniżeniem ich wpływów reklamowych.
Decyzja o umorzeniu postępowania zapadła również z uwagi na rosnącą popularność serwisów VoD, które oferują konsumentom swobodny wybór treści i stopniowo zmniejszają ich zależność od tradycyjnych pakietów telewizyjnych.