Państwa członkowskie zatwierdziły w poniedziałek budżet UE na 2025 rok. Wyniesie on 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. W budżecie uwzględniono też środki na nieprzewidziane wydatki.
Wspólny tekst został uzgodniony w negocjacjach z Parlamentem Europejskim w połowie listopada tego roku.
Zgodnie z zatwierdzonym w poniedziałek przez państwa członkowskie projektem, najwięcej środków – niemal 78 miliardów w zobowiązaniach i 44 miliardy w płatnościach – przeznaczono na politykę spójności i wzmacnianie odporności UE. Zobowiązania to prawne obietnice wydania pieniędzy na działania, których realizacja rozciąga się na kilka lat budżetowych. Płatności obejmują wydatki wynikające ze zobowiązań zapisanych w budżecie UE w bieżącym i poprzednich latach budżetowych.
Na drugim miejscu znalazła się polityka klimatyczna, a następnie inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację, politykę sąsiedztwa (w tym handlową), wydatki na unijną administracje publiczną. Niemal 5 miliardów euro w zobowiązaniach i 3 miliardy w płatnościach trafi na zarządzanie migracją i wzmocnienie ochrony granic, a 2,6 miliarda i 2,1 miliarda na wzmacnianie bezpieczeństwa i obronności UE.
W budżecie uwzględniono również środki przewidziane na unijne instrumenty specjalne niezaplanowane w wieloletnim budżecie UE (WRF) na lata 2021-2027. Z samego WRF udostępniono natomiast 800,5 milionów euro na nieprzewidziane potrzeby, co pozwoli Unii szybko reagować w nagłych przypadkach.
– Cieszę się, że uzgodniliśmy przyszłoroczny budżet UE, który pozwoli nam skupić się na priorytetowych obszarach UE, zapewniając jednocześnie ostrożne i realistyczne podejście do wydawania pieniędzy podatników – skomentował w poniedziałkowym oświadczeniu Peter Banai, węgierski minister stanu i główny negocjator Rady ds. budżetu UE na 2025 rok. Jak dodał, w nowym budżecie udało się zachować wystarczający margines, aby zareagować na nieprzewidziane okoliczności, biorąc pod uwagę obecny kontekst gospodarczy i geopolityczny.
Przyjęcie budżetu musi teraz ogłosić Parlament Europejski. Debata na ten temat odbędzie się podczas sesji plenarnej w Strasburgu we wtorek, głosowanie – w środę.
Negocjacje między Komisją, Parlamentem a państwami UE w sprawie budżetu toczyły się od lipca. Jest to piąty roczny budżet w ramach długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027.
BiznesAlert.pl / Polska Agencja Prasowa
Kraje Unii muszą dogadać się w kwestii finansowania wspólnych projektów obronnych