Rosnieft znów atakuje Gazprom. Przez sankcje dla projektu na Sachalinie?

0
21
Projekt wydobywczy Sachalin 2

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Michaił Leontiew, rzecznik prasowy Rosnieftu, ocenił, że potrzebna jest reforma Gazpromu, która zapewni wolny dostęp do rosyjskiego systemu przesyłowego gazu. Ta druga firma ma obecnie monopol na wykorzystanie gazociągów na terenie Rosji.

Zdaniem rzecznika ze strony Rosnieftu nie będzie „żadnych pytań”, jeżeli Gazprom zapewni równy dostęp do infrastruktury. Podkreśla on, że firma Aleksieja Millera postrzega swoje uprawnienia jako źródło przewagi, ale Rosnieft ocenia, że jest to monopol. Leontiew ocenia, że oferta Gazpromu dla spółki Igora Sieczina, polegająca na możliwości kupna od niego gazu po krajowych cenach na potrzeby eksportu, jest niesprawiedliwa.

Rosnieft lobbuje w ten sposób na rzecz zmiany decyzji sądu arbitrażowego na wyspie Sachalin, który uznał, że Sachalin Energy: spółka-córka Gazpromu, nie musi dopuszczać do tamtejszych gazociągów Rosnieftu. Firmy prowadziły na wyspie konkurencyjne projekty wydobywcze. Rosnieft chciał wybudować tam drugi gazoport. Pierwszy już funkcjonuje i należy do firmy Millera.

Rosnieft potrzebował dostępu do gazociągów spółki-córki Gazpromu, aby móc wykorzystać je do przesyłu gazu z projektu wydobywczego Sachalin-1, co umożliwiłoby jego słanie do planowanego terminala Far East LNG. Jednak ze względu na problemy z dostępem do infrastruktury Rosnieft rozważa obecnie wycofanie się z tego pomysłu lub zrealizowanie go gdzie indziej. Jedyny terminal LNG w Rosji znajduje się właśnie na Sachalinie i należy do rywala Rosnieftu – Gazpromu, który decydował o dopuszczeniu tej firmy do infrastruktury.

Możliwe jednak, że Rosnieft ponowił lobbing za zmianą status quo, ze względu na objęcie sankcjami przez USA projektu Sachalin-3, czyli kolejnego etapu wydobycia, który ma pozwolić na rozbudowę gazoportu Gazpromu przy współpracy z europejskim Shellem. Wobec tych obostrzeń, projektowi będzie trudniej znaleźć finansowanie, co może zmusić firmy do współpracy. W zamian Rosnieft mógłby oczekiwać dopuszczenia do sprzedaży gazu przez gazociągu Gazpromu na wyspie.

Więcej o rywalizacji Rosnieftu z Gazpromem w analizie BiznesAlert.pl