AktualnościBezpieczeństwoOnetSurowceWykop

Remilitaryzacja surowcowa Europy jest daleko w tyle

Dassault Rafale. Fot. Wikimedia Commons

Przemysł obronny polega na surowcach krytycznych, których Europa ma mały zapas. W 2024 roku NATO wskazało listę 12 surowców o największym znaczeniu. Na trzecim miejscu znalazł się kobal używany do produkcji m.in. silników odrzutowych, okrętów podwodnych i pociskach. Od surowców najbardziej zależne są myśliwce. Na zdjęciu francuski Rafale. Fot.: Wikimedia CC

Amerykańskie medium górnicze Mining Technology zamieściło materiał z obrad EIT Raw Minerals, które odbyły się w połowie maja w Brukseli. Z przeglądu uczestniczących w nim przedstawicieli rządów UE wyłania się ponury obraz  unijnej gospodarki surowcowej nieprzygotowanej do zapewnienia potrzeb przemysłu obronnego. Podejmowane w tej sprawie unijne postanowienia i dyrektywy nie są realizowane.

Nowojorska globalna sieć internetowa  Mining Technology, dostarczająca  informacji energetycznych, zmieściła obszerne omówienie ostatniego szczytu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, (EIT Raw Minerals), który odbył się 13 – 15 maja w Brukseli. Tematem obrad była remilitaryzacja surowcowa Europy, co wynika z rosnącego napięcia geopolitycznego wokół Europy, a także z sytuacji wewnątrz samego kontynentu, gdzie trwa wojna między Rosją a Ukrainą. Biorąc to pod uwagę Mining Technology stwierdza, że zabezpieczenie kluczowych surowców CRM (Critical Raw Materials Act),) na potrzeby obronności jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Amerykańskie medium prasowe pisze, że bezpieczeństwo i obronność Europy znalazły się wysoko na liście priorytetów szczytu EIT RawMaterials.

W relacji z konferencji, obok szeregu wypowiedzi specjalistów tej branży odnotowano wystąpienie polskiego podsekretarza stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Krzysztofa Galosa, który apelował o stałą aktualizację, europejskiej listy CRM, która jego zdaniem musi być stale aktualizowana, aby sprostać zmieniającym się potrzebom sektora obronnego.

Przyjęte cele są nieosiągalne

Allard Castelein, specjalny przedstawiciel ds. strategii surowcowej w ministerstwie gospodarki Holandii, powiedział, że głębokim zmartwieniem jest to, czy w pełni docenia się pilność i to, co jest potrzebne, aby w sprawach obronności przejść z punktu A do punktu B. Castelein negatywnie ocenił dotychczasowe cele European Critical Raw Materials Act   (CRMA) na rok 2030, stwierdzając, że są one nieosiągalne.

Dotyczy to zapewnienia, że 10 procent rocznego zapotrzebowania UE zostanie zaspokojone poprzez krajowe wydobycie, 40 procent poprzez krajowe przetwarzanie i 25 procent poprzez recykling w UE, a także nastąpi ograniczenie zależności od jednego państwa trzeciego dla każdego indywidualnego CRM do nie więcej niż 65 procent. Na zakończenie podkreślił, że nie ma sensu, aby mieć przemysł obronny bez zaplecza surowcowego dla działalności przemysłowej. Jego zdaniem, te dwie rzeczy muszą być połączone.

Gromadzenie zapasów

Benjamin Gallezot, międzyresortowy delegat ds. dostaw strategicznych minerałów i metali w kancelarii premiera Francji, potwierdził, że ilości materiałów strategicznych potrzebnych do obronności są niewielkie, podkreślając jednocześnie znaczenie ich magazynowania.

Poinformował, że w 2023 roku, rząd francuski przyjął specjalne ramy prawne, które nakładają obowiązek gromadzenia zapasów na firmy działające w sektorze obronnym, a w przypadku sytuacji nadzwyczajnych wszystkie działania produkcyjne mają być skierowane na obronę, gdyż nie można ryzykować w kwestii, a gromadzenie zapasów jest w tym wypadku oczywiste. 

Amerykańskie medium technologiczne odnotowuje konsensus szeregu podobnych wypowiedzi, które sprowadzają się do tego, że Europa jest daleko w tyle pod względem zaopatrzenia w surowce dla przemysłu obronnego.

Adam Maksymowicz


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Udostępnij:

Facebook X X X