Materiał Partnera

Usługi faktoringowe – czym są i do kogo są adresowane?

Faktoring to elastyczna usługa finansowa, która pozwala skutecznie walczyć z ryzykiem utraty płynności finansowej. Jest też ciekawą alternatywą dla kredytu bankowego i formą finansowania działalności gospodarczej dostępną nie tylko dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, ale też dla dopiero zaczynających przedsiębiorców. Jak w praktyce działa faktoring i kogo powinien zainteresować? Jakie są jego rodzaje?

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która pozwala firmom szybko zamienić wystawione faktury na gotówkę. Jeśli jako przedsiębiorca wystawisz fakturę z terminem płatności odroczonym o kilka tygodni czy miesięcy (i nie jest ona przeterminowana), możesz ją sprzedać firmie faktoringowej i w ten sposób niemal od ręki otrzymać swoje pieniądze. Osoba, która ma zapłacić fakturę zgodnie z pierwotnymi ustaleniami, rozliczy się z firmą faktoringową (jeśli wybierzesz faktoring jawny). Dzięki temu możesz uniknąć problemów z płynnością finansową i móc swobodnie realizować swoje bieżące potrzeby, bo nie czekasz na płatność, tylko zarobione pieniądze dostajesz praktycznie od razu.

Jakie są podstawowe rodzaje faktoringu?

Faktoring jest bardzo elastyczny – przedsiębiorcy mogą swobodnie kształtować zakres usługi i wybierać spośród wielu różnych rodzajów faktoringu. O jakich typach mowa? Istnieje wiele różnych klasyfikacji usługi, a jedna z najbardziej popularnych dotyczy kwestii ryzyka i dzieli faktoring na:

  1. Faktoring z regresem – przedsiębiorca otrzymuje środki za wystawione faktury, ale w przypadku niewypłacalności kontrahenta jest zobowiązany do zwrotu tych pieniędzy do firmy faktoringowej. Oznacza to, że ryzyko związane z brakiem płatności pozostaje po stronie przedsiębiorcy i wiąże się z pewnym ryzykiem finansowym. Ten rodzaj faktoringu może być korzystny szczególnie dla firm, które mają stałych i wiarygodnych klientów (w przypadku których ryzyko niezapłacenia faktury w terminie jest stosunkowo małe).
  2. Faktoring bez regresu – opcja, w której faktor (czyli firma faktoringowa) przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W tym przypadku, jeśli klient nie zapłaci za fakturę, przedsiębiorca nie musi zwracać wypłaconych mu środków. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla firm, które współpracują z nowymi lub mniej znanymi klientami, ponieważ eliminuje obawy o straty finansowe związane z niewypłacalnością.
  3. Faktoring mieszany – łączy cechy obu powyższych modeli. W tym przypadku faktor odpowiada za niewypłacalność kontrahentów do określonej kwoty, a po jej przekroczeniu odpowiedzialność przechodzi na przedsiębiorcę. Taki model daje elastyczność w zarządzaniu ryzykiem i pozwala firmom dostosować usługi faktoringowe do swoich indywidualnych potrzeb oraz sytuacji rynkowej.

Kogo powinien zainteresować faktoring?

Faktoring jest rozwiązaniem finansowym, które może zainteresować każdą firmę, niezależnie od branży i skali prowadzonego biznesu. Zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje mogą skorzystać z tej usługi, aby poprawić swoją płynność finansową i szybciej mieć zarobione pieniądze do dyspozycji.


Powiązane artykuły

Największe mity o faktoringu, które szkodzą polskim przedsiębiorcom

27,2 tys. polskich przedsiębiorstw powierzyło niemal 120 mld zł wierzytelności firmom faktoringowym zrzeszonym w PZF (Polskim Związku Faktorów) w I...

Ceną w rynek. Jak zarządzać ofertą, żeby sprzedawać szybciej i z zyskiem?

W świecie motoryzacyjnego e-commerce intuicja już nie wystarczy. Dane i analiza to dziś najskuteczniejsze narzędzia zysku. Profesjonalni sprzedający pojazdy –...

Szkoły policealne a elastyczność – idealne rozwiązanie dla pracujących i rodziców

Czy da się pogodzić pracę na pełen etat, opiekę nad dziećmi i naukę? Odpowiedź brzmi: tak – o ile wybierzemy...

Udostępnij:

Facebook X X X