(Rzeczpospolita/CIRE)
Jak poinformowała „Rzeczpospolita” z danych resortu środowiska wynika, że w okresie od początku roku do sierpnia w Polsce wykonano tylko dwa odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego.
Dodatkowo dwa odwierty były w trakcie realizacji. W ubiegłym roku wykonano ich 15, a najwięcej w 2012 r. – 24.
Znacznie spada również liczba udzielonych koncesji. Obecnie jest ich tylko 40, z czego 11 należy do PGNiG, a po 7 do Grupy Lotos i PKN Orlen, podczas gdy rok roku temu koncesji było około 60, a w szczytowym okresie poszukiwań 115 – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Według PGNiG, które wykonuje najwięcej odwiertów, poszukiwania gazu łupkowego to wyzwanie geologiczne i techniczne większe, niż się spodziewano. – Konieczne są dalsze badania, w tym wiercenia nowych otworów poziomych. Doświadczenia zdobyte podczas prac szczelinowania (zabieg, dzięki któremu ze skał uwalniana jest ropa i gaz – red.) będą miały wpływ na efektywniejsze prowadzenie tego procesu na nowych odwiertach poziomych – powiedziała cytowana przez „Rzeczpospolitą” Dorota Gajewska, rzecznik prasowy PGNiG. W tym roku grupa chce wykonać jeszcze trzy odwierty horyzontalne – wszystkie na Pomorzu.
PKN Orlen wykonał w tym roku tylko jeden odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego.
Gazeta przypomina, że malejące zainteresowanie poszukiwaniem gazu łupkowego wynika z niskiego kursu ropy, od którego zależy opłacalność projektów poszukiwawczo-wydobywczych. Według analityków dochodzi do tego jeszcze brak sukcesu w postaci odkrycia przynajmniej jednego złoża nadającego się do przemysłowej eksploatacji oraz wysokich podatków, które mają wejść obowiązywać za kilka lat.