Między innymi na temat efektów jakich można się spodziewać po uruchomieniu polsko-litewskiego mostu energetycznego i planów jego rozbudowy oraz energetyki jądrowej – rozmawiała prezesem Litgrid Daivisem Virbickasem „Rzeczpospolita”.
Jak mówi rozmówca dziennika, po uruchomieniu nowego połączenia elektroenergetycznego z Polską powinny spaść ceny hurtowe energii elektrycznej na Litwie. Tym bardziej, że niemal w tym samym czasie ma zostać uruchomione nowe podmorskie połączenie kablowe ze Szwecją (NordBalt).
Jednocześnie prezes Litgrid przewiduje, że po uruchomienie mostu energetycznego wymiana energii elektrycznej między Polską i Litwą będzie prowadzona w obu kierunkach w proporcjach pół na pół.
„Rz” zapytała też o planowaną inwestycję rozbudowy tego połączenia, która zakłada dwukrotne zwiększenie mocy przesyłowej do 1000 MW. Prezes Virbickas przypomniał, że podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Litgrid i PSE zakłada, że rozbudowa ma zostać zrealizowana do 2020 roku. Jednak zaznaczył również, że strony uzgodniły, iż pośpiech w tej kwestii nie jest konieczny i wcześniej trzeba będzie przeanalizować dane z wymiany międzysystemowej połączenia przed rozbudową.
– Chcemy upewnić się, że rynek faktycznie potrzebuje dodatkowych 500 MW – powiedział prezes litewskiego OSP.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że decyzja o inwestycji, której koszt jest szacowany na około 70–90 mln euro, będzie uzależniona też od finansowania inwestycji ze środków UE. Dodał on również, że rozbudowa mostu musi zostać połączona w czasie z procesem synchronizacji litewskiego systemu z systemem zachodnioeuropejskim, a to wymaga desynchronizacji z systemem rosyjskim i uzgodnień z tym związanych.
„Rzeczpospolita” zapytała też o kwestie związane w z inwestycjami w energetykę jądrową, tak w Polsce jak i na Litwie. Prezes Litgrid podkreślił, że te projekty trzeba analizować biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczna w całym regionie. Jednocześnie przypomniał, że w najbliższym czasie zostanie zamkniętych kilka elektrowni jądrowych. W tej sytuacji w jego ocenie jest miejsce na oba projekty, ale jak zaznaczył trzeba je rozpatrywać wymiarze regionalnym i przy założeniu udziału partnerów z krajów sąsiednich.
Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL