EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Hnatio: Czas na kogenerację rozproszoną

Kogeneracja rozproszona staje się szczególnie atrakcyjna w momencie pojawienia się ustawy antysmogowej – powiedział Krzysztof Hnatio, członek rady fundacji Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych podczas I Dolnośląskiego Kongresu Energetycznego.

Według Krzysztofa Hnatio przed rozwojem kogeneracji rozproszonej w Polsce stoi wiele barier. Państwo nie ma dalekosiężnych planów odnośnie systemów wsparcia tego typu źródeł, choć mają one bardzo duży potencjał. Jednocześnie brak spójnej polityki w zakresie rozwoju kogeneracji rozproszonej nie pozwala, aby źródła te były konkurencyjne na rynku.

Członek rady fundacji DISE zwrócił uwagę, że w rozproszonej kogeneracji okres zwrotu z inwestycji to minimum pięć lat, podczas gdy system wsparcia funkcjonuje przez trzy lata. Z drugiej strony po trzech latach w 75 procentach trzeba dokonać wymiany urządzeń praktycznie na nowe.

– Rozproszona kogeneracja staje się szczególnie atrakcyjna w momencie pojawienia się ustawy antysmogowej. W miejscach, w których nie opłaca się budować dużych źródeł energetyki przemysłowej, można zastosować kogeneracyjne źródła rozproszone. Projekty takie mogą być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – powiedział Krzysztof Hnatio.

I Dolnośląski Kongres Energetyczny odbył się 15 października we Wrocławiu. Jego organizatorem był Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X