(Trend/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)
Uroczysta ceremonia rozpoczęcia budowy gazociągu TAPI (Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie) odbędzie się 13 grudnia 2015 roku. Prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow podczas rozmowy telefonicznej zaprosił na uroczystość afgańskiego przywódcę Mohammeda Aszrafa Ghaniego.
Jak poinformował dzisiaj kanał Turkmenistan-4 afgański, lider z wdzięcznością przyjął zaproszenie wyrażając przekonanie, że zrealizowanie tak wielkiego projektu, zainicjowanego przez stronę turkmeńską, będzie miało ważne znaczenie dla całego regionu.
Wczoraj w Aszchabadzie odbyło się posiedzenie turkmeńsko-afgańskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy handlowo-gospodarczej, podczas którego głównie omawiano kwestie związane z budową gazociągu TAPI.
Delegacji afgańskiej przewodniczył minister gospodarki Ahmad Ekkil Hakimi, stronę turkmeńską reprezentował wicepremier Jagszigeldy Kakaew.
Zdaniem uczestników spotkania, realizacja projektu TAPI stanie się dodatkową zachętą, stymulującą rozszerzenie dwustronnego partnerstwa Afganistanu i Turkmenistanu w sektorze energetycznym, jak i w sektorach: transportowym i komunikacji, w tym w budowie linii kolejowych, dróg czy linii energetycznych.
Jak informował 9 listopada BiznesAlert.pl, prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym państwowym spółkom Turkmengaz oraz Turkmenneftegazstroj zlecono wykonanie prac projektowych oraz budowlanych, związanych z przechodzącą przez turkmeńskie terytorium częścią gazociągu TAPI.
Wspomniane rozporządzenie podpisano w celu realizacji Programu Rozwoju Przemysłu Naftowo-Gazowego Turkmenistanu do 2030 roku, a także rozpoczęcia budowy gazociągu TAPI i zrealizowania jej w oparciu o wysoką jakość. Jest to związane z wyborem państwowej spółki Turkmengaz na zarządcę spółki aukcyjnej TAPI Pipeline Company Limited.
Na mocy rozporządzenia budowa ma się rozpocząć w grudniu 2015 roku, a pełne oddanie obiektów do eksploatacji ma nastąpić w 2018 roku.
Planowana całkowita długość gazociągu TAPI ma wynieść 1735 km, z czego 200 km ma ciągnąć się przez terytorium Turkmenistanu, 735 km przez Afganistan oraz 800 km przez Pakistan aż do miejscowości Fazilka na granicy indyjsko-pakistańskiej. Przepustowość gazociągu ma wynosić 33 mld m3 rocznie, z czego 10 mld m3 mogłoby pochodzić z Rosji.