BezpieczeństwoWszystko

Waszczykowski: Trzeba utrzymać sankcje wobec Rosji

Współpraca pomiędzy Rosją a Zachodem w walce z tzw. Państwem Islamskim nie może się odbywać kosztem Ukrainy jako nagroda dla Moskwy za te działania – stwierdził szef MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z agencją Associated Press.

Minister Waszczykowski powiedział, że nie ma powodu, by znieść sankcje nałożone na Rosję dopóki nie wypełni ona zobowiązań wynikających z porozumień pokojowych z Mińska.

– Nie sprzedamy Ukrainy za rosyjską pomoc w konflikcie syryjskim czy konflikcie z tzw. Państwem Islamskim – powiedział. – Będziemy nadal nalegać na [utrzymanie] sankcji, ponieważ nie ma postępu w realizacji porozumienia z Mińska – dodał szef polskiej dyplomacji.

Minister w rozmowie z AP mówił, że jego rząd jest zadowolony ze swoich relacji ze Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza w sprawach wojskowych. Chwalił także działania administracji Prezydenta Baracka Obamy mające na celu zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Europe Środkowej po aneksji Krymu przez Rosję i jej militarnym działaniom na terenie wschodniej Ukrainy.

Szef MSZ wyraził także zadowolenie z sygnałów o planowanym przez USA większym zaangażowaniu we wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i swoich sojuszników. Te plany mają być omawiane na szczycie NATO w Warszawie. – Po prostu najbardziej chciałbym mieć amerykańskich żołnierzy tutaj. Czy nazywamy ich stałymi bazami, stałą obecnością, czy rotacyjną obecnością? To bez znaczenia. Tak długo, jak tu są i współpracują z nami i bronią tej części Europy, będziemy szczęśliwi – mówił minister.

Odniósł się też do zwrotu wraku i czarnych skrzynek Tupolewa, który uległ katastrofie się w 2010 roku pod Smoleńskiem. – Katastrofa ta miała miejsce prawie sześć lat temu i nie ma postępów. Rosyjskie śledztwo nie zostało zakończone, nie współpracują z nami, i nadal przetrzymują wrak samolotu i czarne skrzynki. To jest nasza własność – zaznaczył.

Minister Waszczykowski zauważył przy tym, że wrak samolotu Malaysian Airlines, zestrzelonego nad wschodnią Ukrainą w 2014 r., wysłano do Holandii w czasie krótszym niż rok w celu zbadania go, a rosyjski samolot zestrzelony nad Egiptem bombą tzw. Państwa Islamskiego w październiku zwrócono Rosji zaledwie po dwóch tygodniach.

Źródło: AP/Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X