(Prime/RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Niemiecki Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) zatwierdził transakcję Rosnieftu oraz BP dotyczącą reorganizacji joint venture Ruhr Oel w Niemczech – wynika z otrzymanych przez RIA Novosti materiałów urzędu, których treść potwierdził przedstawiciel Rosnieftu. Transakcja została zatwierdzona 22 grudnia.
W czerwcu 2015 roku w trakcie Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego rosyjski Rosnieft oraz brytyjskie BP osiągnęły porozumienie w sprawie podstawowych warunków reorganizacji Rurh Oel GmbH (ROG). Partnerzy zamierzają dokonać podziału akcji w czterech rafineriach oraz infrastrukturze towarzyszącej na terytorium Niemiec. Zakończenie transakcji było uzależnione od uzyskania niezbędnych zgód od organów państwowych, w tym także od wspomnianego Bundeskartellamt.
Wcześniej w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti źródło zaznajomione z sytuacją stwierdziło, że obie spółki – główni gracze na niemieckim rynku – posiadają udziały w tamtejszych rafineriach i dostarczają do nich ropę naftową, dlatego wymagana była zgoda niemieckiego regulatora.
Joint venture Rosnieftu oraz BP posiada udziały w czterech rafineriach w Niemczech (Gelsenkirchen – 100 procent, Bayernoil – 25 procent, MiRO – 24 procent, PCK Raffinerie GmbH – 37,5 procent). Ponadto posiada udziały w pięciu morskich ropociągach, a także w terminalach na Morzu Północnym, Bałtyckim, Śródziemnym i Adriatyckim. Zgodnie z planami, w wyniku reorganizacji Rosnieft podwoi swoje udziały w rafinerii Bayernoil – do 25 procent (z 12,5 procent), oraz MiRO – do 24 procent (z 12 procent). Ponadto zwiększy swój udział w rafinerii PCK Raffinerie GmbH do 54,17 procent (z 35,42 procent). Z kolei BP przejmie 100 procent udziałów w rafinerii Gelsenkirchen oraz przedsiębiorstwa produkującego rozpuszczalniki DHC Solvent Chemie.
W tym kontekście warto przypomnieć, że na początku grudnia Rosnieft oraz Total sfinalizowały transakcję kupna sprzedaży 66,67 procent udziałów w AET-Raffineriebeteiligungsgesellschaft mbH, która posiada 16,67 procent akcji w rafinerii w Schwedt w Niemczech (PCK Raffinerie GmbH).
Wspomniana transakcja jest elementem strategii Rosnieftu ukierunkowanej na rozszerzenie swojej obecności na kluczowym rynku europejskim oraz na poszerzeniu łańcucha wartości w procesie rafinacji ropy naftowej. Wraz z trwającą reorganizacją Ruhr Oel GmbH nabyte 16,67 procent efektywnych udziałów w PCK Raffinerie GmbH pozwolą Rosnieftowi wzmocnić swoją pozycję w regionie Berlin/Brandenburgia, stworzyć dodatkową synergię dla spółki, dzięki bezpośrednim dostawom ropy poprzez rurociąg Przyjaźń.
Transakcja została sfinalizowana w wyniku podpisanej przez strony w maju podczas Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego umowy kupna-sprzedaży.
Na chwilę obecną moc przetwórcza rafinerii Schwedt wynosi 11,5 mln ton rocznie. Nelson Complexity Index wynosi 9,2. Akcjonariuszami rafinerii są: 37,5 procent – Ruhr Oel GmbH, 37,5 procent – Shell, 16,67 procent – Total oraz 8,33 procent – Eni. Rafineria składa się z morskiego terminala do odbioru ropy w Rostocku a także terminala dystrybucyjnego dla produktów naftowych w Seefeld niedaleko Berlina.
Warto przypomnieć, że w 2014 roku Rosnieft dostarczył do Niemiec 20,3 mln ton, co stanowi blisko jedną czwartą całkowitego importu tego surowca przez Berlin. Rurh Oel GmbH jest liderem na niemieckim rynku pod względem przetwórstwa ropy naftowej – 21 mln ton w 2014 roku.
Przejęcie aktywów naftowych w Niemczech przez rosyjski Rosnieft może być niezgodne z polityką sankcji prowadzoną przez Unię Europejską. Firma znalazła się na liście spółek nimi objętych. Obostrzenia zostały wprowadzone w lipcu 2014 roku w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosjan i działania zbrojne na terenie ukraińskiego Donbasu. Dotyczą one rosyjskich sektorów: bankowego, naftowego i zbrojeniowego.