(Wiedomosti/Piotr Stępiński)
W zeszłym tygodniu Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) otrzymała od indyjskiej spółki ONGC wniosek o zezwolenie na zakup udziałów w Wankornieft – poinformował w wypowiedzi dla Wiedomosti przedstawiciel urzędu.
– Jest on analizowany pod kątem konieczności rozpatrzenia go przez komisję prawną. Wstępnie można powiedzieć, że transakcja wymaga takiej zgody – powiedział naczelnik departamentu kontroli inwestycji zagranicznych FAS Armen Hanjan. Nie określił jednak o ile udziałów chodzi.
Wankornieft (spółka-córka Rosnieftu – przyp. red.) posiada licencje na wydobycie z największego złoża we Wschodniej Syberii – Wankorskoje (rezerwy: 500 mln ton ropy i kondensatu oraz 182 mld m3 gazu). W zeszłym roku wydobyto z niego 22 mln ton ropy. Wankornieft jest także operatorem złóż Lodocznowo, Suzunskowo oraz Tagulskowo wchodzących w skład klastera Wankorskiego.
We wrześniu Rosnieft podpisał z ONGC umowę o sprzedaży hindusom 15 proc. udziałów w Wankornieft (wartość transakcji według danych agencji Interfax wynosi 1,275 mld dolarów). 24 grudnia okazało się, że indyjska spółka może kupić ich więcej. We wspólnym, rosyjsko-indyjskim oświadczeniu wydanym po spotkaniu Władimira Putina z premierem Indii Narendrą Modi stwierdzono, że ,,z zadowoleniem przyjęto podpisanie umowy kupna-sprzedaży 15 proc. akcji Wankornieft, a także propozycję zwiększenia udziałów w przyszłości”. The Economic Times informował, że Indian Oil Corp (OIC) chce kupić 5-10 proc. udziałów w Wankorniefcie.
Rosyjska spółka od dawna szuka inwestora dla tego projektu. W listopadzie 2014 r. podpisała z CNPC ramowe porozumienie w sprawie zakupu przez chińską spółkę 10 proc. udziałów w Wankornieft. Transakcja do tej pory nie doszła do skutku. Strony nie mogą osiągnąć porozumienia w kwestii ceny, informował Financial Times powołując się na swoje źródła.
Rozmowy idą powoli, ale Rosnieft próbuje nadal przekonać chińskich partnerów do zainwestowania w Wankornieft – mówił latem prezes koncernu Igor Sieczin – 10 proc. do płynny aktyw. Jesteśmy pewni co do jego dużej wartości i pracujemy nad tym, aby nasi partnerzy także byli o tym przekonani. Z kolei 17 grudnia minister energetyki Aleksander Nowak mówił, że rozmowy się przeciągają.
W tym roku komisja prawna ds. inwestycji zagranicznych powinna rozpatrzyć transakcję zakupu przez Schlumberger 46 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Eurasia Drilling (EDC). Spółka otrzymała też opcję zakupu pozostałych akcji w przeciągu 3 lat. O transakcji strony poinformowały na początku roku. Sprawa została wniesiona do rządowej komisji, ale jej rozpatrzenie było wielokrotnie odkładane. Bloomberg powołując się na swoje źródła stwierdził, że transakcji sprzeciwiło się FSB. Według informacji agencji, FSB obawiało się, że Schlumberger otrzyma zbyt duży wpływ na rosyjski sektor usług naftowo-serwisowych. W rezultacie 30 września spółki poinformowały, że nie będą kontynuowały rozmów, wobec czego transakcja nie doszła do skutku.
W maju FAS zatwierdził transakcję dotyczącą zakupu przez Glencore 46 proc. udziałów w spółce Russniefti. Przy czym na początku Glencore złożył wniosek o zakup 49 proc. akcji, ale w takim wypadku transakcja wymagałaby zgody komisji rządowej, a rezygnacja z 3 proc. udziałów pozwoliła przyspieszyć cały proces.
Czytaj więcej:
Tania ropa grozi Rosji drugim szokiem gospodarczym
Rosnieft liczy na zaangażowanie Indii w kluczowe złoże ropy
Indyjczycy mogą kupić akcje perły w koronie Rosnieftu