AlertWszystko

Niemcy mówią w Polsce o Nord Stream 2. Waszczykowski zmienia temat

Logo Nord Stream AG. Fot. Nord Stream AG

Logo Nord Stream AG. Fot. Nord Stream AG

(Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Dziennikarze zapytali ministrów o temat Nord Stream 2. Niemcy oczekują solidarności w sprawie polityki migracyjnej. Jak to się ma do projektu rosyjskiego, w który włączyły się niemieckie firmy, a który krytykują polskie władze. Pytali także, czy minister spraw zagranicznych RP przyłącza się do stanowiska prezydenta, że Nord Stream 2 to projekt polityczny i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu regionu.

Frank Walter-Steinemeier odniósł się do pytania dziennikarza Reutersa na ten temat. – Jeżeli chodzi o Nord Stream 2, to wie Pan i inni uczestnicy tej konferencji prasowej że Nord Stream 2 nie jest zainicjowany jako projekt rządowy tylko projekt różnych koncernów, przedsiębiorstw europejskich z różnych krajów. On nie spadł z nieba. Oczywiście powstał wtedy kiedy różne inne projekty energetyczne, gazociągowe, o których zastanawiano się w przeszłości , które były planowane. Przypominam tutaj Nabucco, South Stream i te trasy, które były wtedy planowane i nie zostały zrealizowane. I wtedy, co jest zrozumiałe, rozmawiano o innych formach zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na przyszłość. Ramy prawne (projektu Nord Stream 2 – przyp. red.) są obecnie weryfikowane, sprawdzane w Brukseli – przypomniał.

Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszyczykowski nie odniósł się do tego pytania. Zwrócił uwagę, że jego niemiecki odpowiednik obchodzi 60-te urodziny i złożył mu życzenia.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski stwierdził, że nowe gazociągi z Rosji do Niemiec powinny przebiegać przez polskie terytorium. Chociaż minister nie wspomniał bezpośrednio o Nord Stream 2, czyli gazociągu promowanym obecnie przez Gazpromu, dał pole do spekulacji rosyjskim mediom.

– Oczywiście nie ma obecnie takich propozycji. Inaczej dywersyfikujemy zaopatrzenie w gaz . To należy rozumieć w kontekście całej rozmowy – zastrzega minister w rozmowie z portalem wpolityce.pl. – Zostałem zapytany o relacje niemiecko-polskie, czego od nich oczekujemy. Tłumaczyłem, że oczekujemy solidarności w obu kierunkach. Jeśli Niemcy oczekują solidarności od Polski w jakiejś sprawie, to muszą wiedzieć, że my również oczekujemy pochylenia się z troską nad naszymi interesami, nad interesami bezpieczeństwa. To dotyczy i bezpieczeństwa militarnego, ale także np. naszych interesów związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Chcielibyśmy, by Niemcy w tej sprawie nie kierowali się tylko egoistycznym spojrzeniem na dobro swojej gospodarki, by patrzyli na interesy całej UE, także naszej części – dodał.

Prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk w poniedziałek spotkali się w Brukseli, by najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie omówić sprawy europejskie, m.in. kryzys migracyjny, Brexit i politykę energetyczną, w tym sprawę Nord Stream 2. Dodał także, że Polska nie popiera projektu gdyż ,,podważa bezpieczeństwo nasze, Ukrainy i innych państw naszego regionu” – powiedział Duda, wyrażając nadzieje, że solidarność europejska zwycięży nad partykularnym interesem kilku państw.

Zdaniem polskiego prezydenta gazociąg Nord Stream 2 nie jest inwestycją uzasadniona ekonomicznie. Jest ona szkodliwa i ma charakter polityczny.

Wcześniej polskie władze, prezydent i MSZ, wyrażały wielokrotnie krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku.

Nie wiadomo jak zwiększenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę wpłynęłoby na gazoport i plany importu z nowych źródeł – USA i Norwegii. Poparcie dla Nord Stream 2 przebiegającego przez terytorium Polski mogłoby zostać odebrane niekorzystnie u sąsiadów wspierających dotąd Polskę w zabiegach na rzecz zablokowania projektu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X