AlertWszystko

Prezydent odwiedzi Norwegię. PGNiG w delegacji

Fot. Andrzej Hrehorowicz/KPRP

(Regjeringen/Norway Today/Bartłomiej Sawicki)

– Bezpieczeństwo, energetyka i klimat – to główne osie współpracy między Oslo a Warszawą. Trwająca w dniach 22 – 25 maja wizyta prezydenta RP, Andrzeja Dudy, będzie miała w dużym stopniu symboliczny charakter, mimo to w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie oraz planów Polski, zmierzających do rozpoczęcia importu norweskiego gazu, wizyta może utwierdzić w przekonaniu, że Polska i Norwegia mają coraz więcej wspólnych interesów. Dowodem jest choćby przygotowany przez norweski rząd, szczegółowy dokument o relacjach między Warszawą a Oslo.

Prezydent RP, Andrzej Duda udał się z trzydniową oficjalną wizytą do Oslo. Prezydent zostanie przyjęty przez Króla Norwegii, Haralda III. Przywódcy obu krajów wezmą udział w seminarium dotyczącym współpracy w sektorze morskim i energetycznym. Prezydent w ramach wizyty wygłosi także wykład w Instytucie Nobla w Oslo. W ramach roboczej części wizyty, prezydent Duda spotka się z premier Norwegii, Erną Solberg. W ramach pobytu zaplanowano także wizytę głowy państwa w Kwaterze Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii w Reitan. Zgodnie z agendą przewidziano także spotkanie z minister obrony Norwegii, Ine Eriksen Søreide. Kończąc swoją wizytę prezydent Duda weźmie udział w uroczystości pod pomnikiem na Havik w Narwiku, upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w Norwegii w czasie II wojny światowej.

Norwegowie podkreślają znaczenie relacji z Polską. W kwietniu na stronach ministerstwa spraw zagranicznych Norwegii pojawiła się szeroka informacja, pokazująca potencjał Polski oraz sektory kooperacji z Norwegią. Wypisanymi celami strategicznymi polsko – norweskiej współpracy jest m.in. współdziałanie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w kontekście wyzwań regionu oraz wzmocnienie kooperacji w dziedzinie energii, zmiany klimatu i środowiska.

AKTUALIZACJA (11.50): Jak poinformowało PGNiG, z prezydentem uda się do Norwegii delegacja firmy. Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W portfelu aktywów PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w 4 złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 10 koncesjach poszukiwawczych.

W ramach współpracy klimatycznej i energetycznej Norwegowie wspierają wysiłki Polski zmierzające do rozwoju gospodarki o niskim poziomie emisyjności. – W ramach wspierania transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki, Norwegia promuje swój gaz jako alternatywę dla węgla, który jest wysoce zanieczyszczającym nośnikiem energii – czytamy w dokumencie o wyzwaniach polsko – norweskiej współpracy.

Warto podkreślić, że podczas lutowej wizyty w Oslo, premier RP, Beaty Szydło, zaznaczyła, że plany dotyczące dywersyfikacji źródeł energii są priorytetem. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że Polska jest państwem, które jeszcze przez wiele lat musi opierać się na węglu, który jest naszym głównym surowcem energetycznym. Poszukujemy jednak innych możliwości i tutaj inwestycja w szelfie norweskim jest w naszej ocenie dobrą drogą – powiedziała premier Szydło, odnosząc się w ten sposób do planów budowy tzw. Korytarza Norweskiego. Za pośrednictwem mającego powstać gazociągu Baltic Pipe, Polska chce rozpocząć import norweskiego gazu przed 2022 r.

Jak czytamy dalej w dokumencie, Polska jest również zainteresowana zacieśnieniem współpracy z Norwegią w zakresie zalesiania, jako jednego z elementów polityki klimatycznej. Jak czytamy dalej, polsko – norweska współpraca w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) pozostaje priorytetem od kilku lat. W ramach norweskiego wsparcia finansowanych jesz obecnie 7 projektów, między które rozdzielono 10 mln euro.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X