AlertWszystko

Wiadomo gdzie powstanie australijska kopalnia na Lubelszczyźnie

(Prairie Mining)
Spółka poszukiwawczo-wydobywcza, Prairie Mining Limited zakończyła prace nad projektem zagospodarowania złoża, który zostanie złożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie. W związku z decyzją o lokalizacji nowej kopalni która powstanie w pobliżu miejscowości Kulik, spółka złożyła wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze. Jednocześnie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafił wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji wraz z Kartą informacyjną przedsięwzięcia.

– Kontynuujemy intensywne prace nad przygotowaniem kolejnych dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą dla kopalni „Jan Karski”. Ważnym elementem tych przygotowań było określenie lokalizacji naszej kopalni. Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja – mówi Benjamin Stoikovich, Prezes i CEO Prairie.

Projekt zagospodarowania złoża, po zaopiniowaniu przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie, będzie podstawą wniosku o koncesję wydobywczą. Projekt został opracowany w taki sposób, aby eksploatacja złoża Lublin przez cały okres funkcjonowania kopalni była bezpieczna, efektywna i ekonomicznie opłacalna.

Obok wyboru lokalizacji pod infrastrukturę naziemną kopalni i zakupu odpowiednich działek, Prairie złożyło wnioski o zmianę studium i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze. Proponowane modyfikacje mają umożliwić powstanie instalacji przemysłowych na terenach, które obecnie mają przeznaczenie rolnicze. Prairie kontynuuje także przygotowania dokumentacji z zakresu ochrony środowiska.

– Złożyliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia. Na bazie tych dokumentów otrzymamy od RDOŚ zakres raportu o odziaływaniu na środowisko. Ten z kolei będzie podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej. Planujemy przygotować i złożyć raport w III kwartale 2016 roku. Liczymy na uzyskanie decyzji środowiskowej w 2017 roku – mówi Mirosław Taras, członek kadry menadżerskiej Prairie.

Spółka prowadzi również działania zmierzające do zapewnienia dostępu do infrastruktury dla przyszłej kopalni. Prairie rozpoczęła rozmowy na temat przyłącza energetycznego z dystrybutorem energii elektrycznej. Linie wysokiego napięcia znajdują się niedaleko miejsca, w którym powstanie infrastruktura naziemna kopalni. Dalsza rozbudowa sieci energetycznej w tej części województwa lubelskiego jest w planach inwestycyjnych operatora sieci.

Działania władz lokalnych sprzyjają powstaniu kopalni „Jan Karski”. Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego, przyjęta w 2015 r., podkreśla konieczność rozwoju infrastruktury związanej z górnictwem. Na początku 2016 r. za przedsięwzięcie priorytetowe dla rozwoju województwa, została uznana budowa linii kolejowej prowadzącej do przyszłej kopalni „Jan Karski”.

– Sporządzenie PFS i decyzja o lokalizacji są kamieniami milowymi projektu. Inwestycja Prairie weszła tym samym w fazę projektowania i budowy zakładu górniczego. Ponadto dzięki znaczącemu zaangażowaniu finansowemu brytyjskiego funduszu CD Capital mamy teraz wszystkie przesłanki, by podjąć bardziej konkretne rozmowy z inwestorami i instytucjami kredytowymi. – mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co, spółki zależnej Prairie powołanej do realizacji inwestycji.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X