(Zn.ua/Piotr Stępiński)
Ukraińskim przemysłem węglowym są zainteresowani chińscy oraz tureccy inwestorzy – poinformował szef resortu energetyki Igor Nasalnik. Według niego zagraniczne spółki są gotowe zainwestować w ukraińskie kopalnie.
– Nasz program opiera się na stworzeniu rynku węgla. To właśnie rynek ureguluje komu i ile potrzeba surowca. Swoje zainteresowanie wyrazili Turcy. Ponadto naszym węglem interesują się także Chińczycy. Są gotowi zainwestować pieniądze – powiedziała Nasalnik.
Wcześniej informowano, że zgodnie z danymi rosyjskiej Federalnej Służby Celnej w 2015 roku rosyjskie spółki nielegalnie importowały z okupowanych przez Moskwę terenach wschodniej Ukrainy 1,3 mln ton antracytu. Wywieziony z Donbasu węgiel jest kierowany na eksport do Europy oraz Afryki. Wśród odbiorców ukraińskiego węgla są m.in. Eni, Lanturno Management S.A., ICI Suisse SA.
Jak informował BiznesAlert.pl, Ukraina i Turcja zamierzają zintensyfikować współpracę przy budowie infrastruktury energetycznej i tworzeniu międzynarodowych korytarzy energetycznych. Kijów proponuje Ankarze wykorzystanie przepustowości w jego podziemnych magazynach. Do tej pory taką opcją nie były zainteresowane firmy zachodnie.
W marcu ministerstwo energetyki oraz przemysłu węglowego Ukrainy informowało o tym, że reforma sektora górniczego ma na celu uzdrowienie ukraińskie kopalnie, tak by mogły stać się rentownymi podmiotami. Ministerstwo zaznacza także, forsowany przez ukraiński rząd, program gospodarczej reformy przemysłu górniczego do 2020 roku stanie się ważnym narzędziem reformującym górniczy sektor nad Dnieprem.
Resort opracował projekt rozporządzenia rady ministrów dotyczący przyspieszenia realizacji Państwowego Programu Gospodarczej Reformy Przemysłu Górniczego do 2020 roku. Zgodnie z projektem koncepcji, optymalnym kierunkiem dla rozwiązania problemu zadłużonych kopalń jest ich zreformowanie tak aby stały się rentowne.
Zadania jakie będą realizowane w ramach programu to m.in.: poprawa ram prawnych dla przyspieszenia restrukturyzacji przynoszących straty kopalń, stworzenie mechanizmów dla ochrony socjalnej zwalnianych górników oraz rozwiązywania problemów ekologicznych, przygotowanie kopalni do prywatyzacji.