Podczas zbliżającego się Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach eksperci Narodowego Centrum Studiów Strategicznych zaprezentują rezultaty wielomiesięcznych prac nad projektami dotyczącymi m.in. przyszłości rozpoznania obrazowego w Siłach Zbrojnych RP oraz pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej. Na Forum Ekonomicznym w Krynicy ośrodek analityczny przedstawi dodatkowo efekty prac nad zakończonym niedawno międzynarodowym projektem badawczym dotyczącym rynku gazu i bezpieczeństwa energetycznego w państwach Grupy Wyszehradzkiej.
Forum Ekonomiczne w Krynicy
Raporty podsumowujące dwa międzynarodowe projekty badawcze, nad którym eksperci z wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej pracowali przez wiele miesięcy, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy – Zdroju. Ekspert NCSS kmdr por. rez. dr Bohdan Pac przedstawi wyniki pracy nad projektem zatytułowanym „Zasady pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej”, którego celem była ocena wydatkowania środków na zasoby obronne przez państwa Grupy. W raporcie końcowym podsumowującym projekt, eksperci wskazują m.in. na potrzebę ujednolicenia sposobu pozyskiwania zasobów w regionie poprzez wspólne planowanie wydatkowania środków na ten cel.
W Krynicy, również po raz pierwszy, Dyrektor Pionu Analitycznego w NCC, Adam Kowalczyk wraz ekspertem NCSS dr hab. Natalią Slobodian, podsumują badanie prowadzone równolegle we wszystkich państwach V4 w ramach międzynarodowego projektu badawczego pod egidą NCSS pt. „Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania, perspektywy.” W specjalnym panelu, oprócz przedstawicieli NCSS, jako prelegenci wystąpią Konrad Szymański, Sekretarz Stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.
MSPO 2016
Raport dotyczący zasad pozyskiwania zasobów obronnych w państwach V4 zostanie również przedstawiony podczas MSPO 2016. W prezentacji udział wezmą prof. Todor Tagarev (były Minister Obrony Narodowej Bułgarii, obecnie Dyrektor Instytutu Obrony w Sofii), Jaroslav Nad‘ (Dyrektor Programów Obronnych i Bezpieczeństwa w Słowackim Instytucie Polityki Bezpieczeństwa), kmdr rez. dr Bohdan Pac (obecnie adiunkt w Bałtyckim Ośrodku Logistyki Stosowanej na Wydziale Zarządzania i Finansów Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku), Tamas Csiki (jest pracownikiem naukowym w Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Strategią na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej w Budapeszcie), Antonin Novotny (asystent w Centrum Studiów nad Wojskowością i Bezpieczeństwem na Uniwersytecie Obrony w Brnie) oraz Mariusz Kordowski (Dyrektor Pionu Militarnego w NCSS).
To właśnie w Kielcach, podczas największych targów obronnych w Polsce i na jednym z najważniejszych wydarzeń tego sektora w Europie, NCSS po raz pierwszy zaprezentuje również wyniki prac nad długo oczekiwanym projektem zatytułowanym „Przyszłość Rozpoznania Obrazowego w Siłach Zbrojnych RP”. W obszernym raporcie, który został już przesłany Kierownictwu MON oraz Karcie Kierowniczej Sił Zbrojnych RP, eksperci wskazują na rosnące wymagania w zakresie osiągania interoperacyjności stawiane poszczególnym systemom funkcjonującym w Siłach Zbrojnych RP oraz kierunki rozwoju poszczególnych systemów rozpoznania obrazowego. Wyniki analizy i rekomendacje NCSS przedstawi Dyrektor Pionu Militarnego w NCSS, Mariusz Kordowski w towarzystwie ekspertów prof. Andrzeja Najgebauera oraz Wojciecha Zalewskiego.
Wszystkie raporty będą dostępne wkrótce na stronie internetowej Narodowego Centrum Studiów Strategicznych www.ncss.org.pl