#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.
◄ Pogromcy mitów o gazie z Norwegii. Konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2016 pod patronatem BiznesAlert.pl
Konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2016, która była objęta patronatem BiznesAlert.pl, zapewniła pokaźną pożywkę analitykom. Przedstawiciele polskich firm i rządu przekonywali, że projekt sprowadzenia gazu z Norwegii to przedsięwzięcie opłacalne ekonomicznie. Norwedzy mówili o warunkach, które muszą być spełnione, aby gaz z Morza Północnego do Polski dotarł. Poniżej nasze relacje z konferencji:
Kurtyka: Brama Północna to oferta dla Międzymorza
Norwegia chce zachęt ekonomicznych do umowy na dostawy gazu do Polski
Woźniak: Tani gaz z Norwegii da pewność klientom PGNiG
Kowalski: Chcemy od 2023 roku sprowadzać tani gaz z Norwegii
Tchórzewski: Niemcy za Nord Stream 2. Wyszehrad i Skandynawia za Bramą Północną
◄ Nie ma jeszcze pomysłu na przyszłość Nord Stream 2
Po rozpadzie konsorcjum Nord Stream 2, Gazprom i jego partnerzy mają do rozwiązania zagadkę – jaka wspólna struktura ma się pojawić na to miejsce. To poważny problem prawny.
Realizacja projektu Nord Stream 2 jest opóźniona o kilka miesięcy. Wszystko przez działanie naszego UOKiKu. Wypracowanie nowej formuły, która wcześniej została zakwestionowana, zajmie Gazpromowi przynajmniej kilka miesięcy, co daje szansę Polsce na przygotowanie do blokowania projektu.
◄ Potencjalna synergia planów Polski i Norwegii na Bałtyku
Rynek gazu na Morzu Bałtyckim to ziemia obiecana producentów, którzy są rozczarowani stagnacją w Europie Zachodniej. Na synergii planów Norwegii i Polski z nim związanych może skorzystać cały region.
◄ Litwa chce wyłączyć spór o Orlen z rozmów o współpracy z Polską
Litwa, prowadząc rozmowy z Polską o synchronizacji systemu elektroenergetycznego państw Bałtyckich z Europą Zachodnią, ma nadzieję, że uda się jej wyłączyć przeszkadzający w negocjacjach, choć przez Warszawę temat taryf kolejowych dla Orlen Lietuva.
◄ Szpieg Rosji na gazoporcie. Proces za tydzień
Prawnik Stanisław Sz., który zostałoskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji, stanie do rozprawy 21 września.
– Procedury prawne są w toku. Sąd uznał, że proces powinien odbyć się za zamkniętymi drzwiami – poinformowały rosyjską agencję służby prasowe Sądu Rejonowego w Warszawie.
◄ Problem Krupińskiego i Makoszów jest tylko pozornie prosty
Czy w Polsce są faktycznie„kopalnie trwale nierentowne”? Czy tylko brak pieniędzy na inwestycje, wysokie koszty i niskie ceny paliwa pozwalają nam na użycie tego określenia? Na te pytania odpowiada Karolina Baca-Pogorzelska.
W kopalni Krupiński jeszcze pofedrują. Zarząd JSW zdecydował, że przynosząca straty kopalnia Krupiński zakończy działalność w pierwszym kwartale przyszłego roku, po wybraniu do końca złoża. Żaden górnik jednak nie straci pracy.
◄ Czy Iran stanie się nowym graczem na polskim rynku ropy?
Połowa 2016 roku upłynęła pod znakiem istotnych zmian na rynku ropy w Europie Środkowej i Wschodniej. Polskie firmy sprowadzają surowiec z Bliskiego Wschodu, co może zagrozić tradycyjnemu dostawcy. Do gry wraca także Iran.
Pułapka cenowa na rynku ropy. Rynek ropy znalazł się w pułapce cenowej. Baryłka podrożała, przez co wzrośnie jej podaż w USA i innych ośrodkach wydobywczych. Może to spowodować wzrost nadpodaży i ponowne spadki ceny surowca. Porozumienie o zamrożeniu wydobycia może zawieść nadzieje producentów, którzy chcieliby za jego pomocą podtrzymać wyższe ceny ropy.
◄ Czy Gazociąg Polska-Ukraina będzie celem wojny informacyjnej?
Po Gazociągu Polska-Czechy także Gazociąg Polska-Ukraina może stać się obiektem wojny informacyjnej. Jest to możliwe tym bardziej, że perspektywy współpracy są obiecujące.
◄ PGNiG i Grupa Lotos uruchamiają dostawy LNG dla statków
Spółki LOTOS i PGNiG dostarczyły 120 m3 (120 tys. litrów) skroplonego gazu LNG jako paliwa żeglugowego do zbiorników nowoczesnego, budowanego w Stoczni Remontowa Shipbuilding statku typu PSV (Platform Supply Vessel ) SIEM HARMONY. Pozwoli to na przeprowadzenie prób morskich jednostki, przed oddaniem jej do użytku. Cysterny odebrały gaz z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przetransportowały do stoczni w Gdańsku. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie logistyczne w Polsce i jednocześnie efekt współpracy LOTOSU i spółki PGNiG.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Miland: Rozbudowa magazynów ropy zwiększy bezpieczeństwo Polski
◄ Do 2020 r. w Polsce będzie 80 tys. mikroinstalacji
Prognoz rozwoju rynku prosumenckiego w Polsce zabrakło na etapie tworzenia ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, w której Ministerstwo Energii zdecydowało się na diametralną zmianę zasad systemu rozliczeń, z którego mogą korzystać teraz prosumenci.
◄ Wielka Brytania zatwierdza projekt Hinkley Point
Rząd Wielkiej Brytanii poinformował Francję o tym, że zatwierdził plan budowy dwóch reaktorów jądrowych w ramach projektu Hinkley Point. Kontrowersyjny projekt, którego wartość jest szacowana na 18 mld funtów (24 mld dolarów) może w końcu ruszyć.
◄ Polska szuka modelu finansowania polskiej elektrowni jądrowej
Ministerstwo Energii analizuje różne opcje finansowania budowy pierwszej elektrowni jądrowej, alternatywne w stosunku do kontraktu różnicowego. Możliwości stwarza projekt Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozruch pierwszego bloku między 2027 a 2029 r. jest uzależniony od decyzji strategicznych, które muszą być podjęte w najbliższych miesiącach.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ PSE Inwestycje: Protesty zagrażają dostawom energii na Mazowsze
◄ Produkcja energii na farmach wiatrowych w Polsce wzrosła o 17 procent
W okresie od stycznia do sierpnia br. PSE odnotowały znaczący wzrost produkcji energii z wykorzystaniem zlokalizowanych w naszym kraju farm wiatrowych. To głównie efekt boomu inwestycyjnego w sektorze wiatrowym, który miał miejsce w ubiegłym roku.
◄ Jacek Saryusz-Wolski wygrał głosowanie ważne dla bezpieczeństwa dostaw gazu do UE
Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET) głosowała nad opinią na temat rozporządzenia o bezpieczeństwa dostaw gazu autorstwa posła Jacka Saryusz-Wolskiego, wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. 41 członków AFET zagłosowało za opinią Polaka, a sześciu było przeciw.
◄ Energetyka z perspektywy amerykańskich wyborów
Czasami wybory pomiędzy tylko dwiema opcjami są naprawdę trudne. W polskim języku mówi się o wyborze „mniejszego zła”, w angielskim jest większe spektrum możliwości np. jako „choice between devil and deep-blue see”. Niestety w tym kierunku idą aktualne wybory prezydenckie w USA, w których wybór jest pomiędzy kandydatami, którzy nie tylko nie należą do najmłodszych, Hillary Clinton 69 lat(choć kobietom nie powinno się wypominać,) a Donald Trump 70 lat, ale również nie cieszących się specjalnie wysokim zaufaniem społecznym.
◄ Gazprom będzie rządził Armenią
Nowym premierem rządu Armenii został Karen Karapetian, który szereg lat pracował w strukturach Gazpromu. Ostatnio był zastępcą dyrektora generalnego ds. strategicznych i rozwoju korporacyjnego spółki Gazprom-Mezhregiongas, spółki zależnej Gazpromu w Armenii (100 proc. udziałów należy do rosyjskiego potentata gazowego). W 2000 Karapetian kierował ormiańskim działem Gazpromu (dawniej spółka ArmRosGazprom ). Potem przez dwa lata pełnił funkcję mera Erywania ( 2010 – 2011). W 2011 r. przyszły premier wrócił do Gazpromu na stanowiska kierownicze w ważnych strukturach koncernu. Ma pełne zaufanie władz rosyjskiego koncernu.
➡ 13 audycji, 40 gości, 780 minut rozmów. Trzy miesiące audycji Rynek Opinii
◄ Powstaje koalicja na rzecz gospodarki cyrkularnej
Gospodarka cyrkularna stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej Komisji Europejskiej. „rECOnomy” – Koalicja przedsiębiorstw i instytucji publicznych na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest odpowiedzią na ten, coraz wyraźniej obecny również w Polsce, trend.
◄ PKP Energetyka i Koleje Ukraińskie chcą wspólnie podbić Wschód
PKP Energetyka liczy, że dzięki współpracy z Kolejami Ukraińskimi (UZ) przyspieszy budowę i modernizację krajowych, zelektryfikowanych odcinków kolejowych. Spółka chce korzystać przede wszystkim z zasobów kadrowych ukraińskiego podmiotu. UZ liczy na doświadczenia PKP Energetyka, zwłaszcza z zakresu nowych technologii. Obie firmy chcą zdobywać kontrakty także na rynkach trzecich, głównie na wschód od Polski.
◄ Ursus zaprezentował prototyp elektrycznego pojazdu dostawczego
Spółka Ursus, znana z produkcji ciągników i maszyn rolniczych, zaprezentowała w piątek w Lublinie prototyp nowego elektrycznego pojazdu dostawczego. Otworzyła uroczyście odremontowaną halę produkcyjną w dawnej fabryce samochodów.
◄ Elektroenergetyka chce stworzyć polski samochód elektryczny
PGE, Tauron, Energa i Enea złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie spółki ElectroMobilityPoland, której celem ma być rozwój elektromobilności, w tym produkcja samochodów elektrycznych – wynika ze strony UOKiK-u.
◄ PKEE: Elektromobliność zmniejszy emisje z sektora transportu
W związku z negatywnym wpływem emisji pochodzących z transportu na zdrowie ludzkie oraz umiarkowaną skutecznością dotychczasowych wysiłków mających na celu systematyczną redukcję emisji z sektora transportu drogowego, Polski Komitet Energii Elektrycznej („PKEE”) popiera postulaty rozwoju mobilności niskoemisyjnej zaprezentowane w komunikacie Komisji Europejskiej („KE”): „Europejska strategia na rzecz mobilności niskoemisyjnej”.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Stańczyk: Pakiet paliwowy pozwoli na ograniczanie szarej strefy
◄ Służby wejdą do spółek skarbu. Jest lista podmiotów
Dotarliśmy do kompletnej listy podmiotów, które zostaną objęte kontrolą polskich służb specjalnych na zlecenie koordynatora służb specjalnych.
◄ Przyspiesza plan Wisła. MON chce amerykańskie Patrioty
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej w dniu 6 września 2016 r. stronie amerykańskiej, w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) przekazano zapytanie ofertowe (Letter of Request – LOR) na dostawę zestawów PATRIOT, w ramach realizacji programu WISŁA.
◄ PGZ planuje ekspansję na rynki w Azji i Skandynawii
Krajowy przemysł obronny liczy na sukcesy eksportowe. Firmy wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcą zwiększać swoją obecność za granicą. Perspektywiczne są dla nich rynki skandynawskie oraz azjatyckie. Chcą je zawojować m.in. wozami artyleryjskimi Rak czy armatohaubicami Krab. Hitem eksportowym mogą się okazać testowane właśnie przez GROM karabinki MSBS.
◄ Globalny rynek dronów jest wart 127 mld dolarów
Jak szacują eksperci PwC, potencjał zastosowania technologii dronowych wynosi 127 mld dol. W rankingu branż dominują infrastruktura, rolnictwo i transport. Bezzałogowce są też coraz szerzej wykorzystywane w wojskowości. Polska myśl techniczna ma na tym polu duże zasługi. Producenci z Grupy WB dostarczają drony polskiej armii i startują w przetargach na wyposażenie armii zagranicznych.