Prezes UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez cztery największe polskie spółki energetyczne wspólnego podmiotu, który ma przyczynić się do rozwoju branży pojazdów elektrycznych w Polsce, poinformował w czwartek Urząd. Wniosek w sprawie powołania spółki ElectroMobility Poland wpłynął do UOKiK 9 września. Uczestnicy koncentracji to cztery grupy energetyczne: Enea, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia.
Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych, naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców. (W pierwotnym wniosku złożonym do UOKiK przez spółki PGE, Tauron, Energa i Enea, celem ElectroMobility Poland miała być budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji samochodów elektrycznych).
Według Urzędu przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, gdyż zakres działalności uczestników koncentracji i wspólnego podmiotu nie pokrywa się.
– Dlatego nie istnieje zagrożenie, że siła przedsiębiorstw energetycznych zostanie przeniesiona na rynki, na których będzie obecny ElectroMobility Poland – podał UOKiK w komunikacie.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Rozwój elektromobilności to jeden z celów resortu energii. Przyjęty niedawno Plan Rozwoju Elektromobilności zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń generowanych przez transport. Ponadto chodzi o przyczynianie się do wzrostu gospodarczego Polski. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego, jako jednego z przedsięwzięć, które mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.
Polska Agencja Prasowa/UOKiK