Ciężkie warunki klimatyczne (temperatury od – 35 st. C w zimie do 40 st.C w lecie), geologiczne oraz wysoki poziom siarkowodoru w ropie składają się na wyjątkowe trudności w eksploatacji pola Kaszagan. Nowy rurociąg ułożono z rur wykonanych specjalnie dla tych warunków.
Oficjalne otwarcie rurociągu z pola naftowego Kaszagan w Kazachstanie odbędzie się 7 grudnia br. Informację podało Ministerstwo Energetyki tego kraju. Kaszagan jest imponującym polem ropy i gazu położonym w północnej części Morza Kaspijskiego. Wydobywalne zasoby ropy w Kaszagan szacowane są od 9 do 13 mld baryłek. Wraz z polem Tengiz Jest uważane za największe na świecie odkrycie złóż węglowodorowych w ciągu ostatnich 30 lat. Klientów zainteresowanych ropą z tego pola nie brakuje, zwłaszcza w Chinach.
Projekt Kaszagan realizuje konsorcjum w skład którego wchodzą KMG Kaszagan BV, AGIP Caspian BV, chińska spółka CNPC Kazachstan BV (8,33 proc.), Exxon Mobil Kazachstan Inc, INPEX Nort Caspian Ltd., Shell Kazachstan Development BV, Total E & P Kazachstan. Operatorem jest North Caspian Operating Company BV (NCOC).
Według informacji kazachskiego Ministerstwa Energetyki dotychczas z pola Kaszagan wydobyto już 479 tys. ton ropy i 97 mln m3 gazu. Wydobycie węglowodorów z pola Kaszagan zostało wznowione w 28 września br., a pierwsza partia ropy została wyeksportowana 14 października.
Ciężkie warunki klimatyczne (temperatury od – 35 st. C w zimie do 40 st.C w lecie), geologiczne oraz wysoki poziom siarkowodoru w ropie składają się na wyjątkowe trudności w eksploatacji pola Kaszagan. Po raz pierwszy produkcja komercyjna rozpoczęła się we wrześniu 2013 r. Jednak prawie natychmiast trzeba było przerwać wydobycie z powodu ogromnego wycieku ropy na dużym odcinku rurociągu. Rury okazały się nieodporne na wysokie stężenie H2S w ropie z Kaszagan.
Produkcję przerwano na trzy lata. Pierwotnie ułożone rury zostały zastąpione nowymi wykonanymi ze specjalnej stali chronionej warstwą Inconelu 625 (stop o głównej zawartości niklu i chromu z dodatkami stopowymi molibdenu i niobu, bardzo twardy o wysokiej trwałości i odporności na korozję. Stosowany m.in. w rurociągach). Praktycznie nowy rurociąg wszedł do produkcji komercyjnej 14 października 2016 roku.
Azernews