DrogiInfrastrukturaWszystko

Styliński: Krajowa Izba Odwoławcza potwierdziła zarzuty PZPB

– Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok sprawie zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, które GDDKiA opublikowała odnośnie przetargu na dokończenie budowy autostrady A4 z Rzeszowa do Jarosławia. Zapisy zostały zaskarżone przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa – stwierdza oświadczenie PZPB.

Związek jako organizacja pracodawców jest wpisana na listę podmiotów uprawnionych do składania odwołań przed Krajową Izbę Odwoławczą. Związek zaskarżył 23 postanowienia kontraktowe, które w jego ocenie stanowią poważne zagrożenie dla procesu właściwego wyboru wykonawcy i późniejszej realizacji robót. Wszystkie zarzuty dotyczą nadmiernych ryzyk, które zamawiający postanowił przerzucić na wykonawcę i których nie da się oszacować.

– W szczególności w odwołaniu wnosiliśmy o to, by KIO nakazała Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zmianę wszystkich postanowień umowy w zakresie określenia realistycznych terminów realizacji robót, wykreślenia zapisów upoważniających GDDKiA do dochodzenia od wykonawcy roszczeń finansowych w wysokości unijnej dotacji w przypadku, gdyby Komisja Europejska cofnęła dofinansowania oraz wykreślenia zapisów nakazujących wykonawcy wzięcie odpowiedzialności za prace i dokumenty wykonane przez poprzedniego wykonawcę – twierdzi dalej PZPB.

W opinii związku treść SIWZ została tak ukształtowana, że powoduje rażącą nierównowagę stron stosunku cywilnoprawnego oraz narusza zasady uczciwej konkurencji obowiązujące w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Co więcej, przedmiot zamówienia został opisany w sposób niejednoznaczny i nieprecyzyjny.

– Cieszymy się, że KIO podzieliła niektóre nasze wątpliwości, bowiem dzisiejszy wyrok pomoże określić granice norm, których zamawiający publiczny winien przestrzegać – twierdzi PZPB. – Izba nakazała GDDKiA poprawienie SIWZ w tych obszarach, które opisują przedmiot zamówienia niejednoznacznie lub nieprecyzyjnie. Jednocześnie mimo wygranej, czujemy niedosyt iż w zakresie najważniejszych zarzutów Izba nie przychyliła się do zarzutów PZPB.

Zdaniem PZPB tym samym Izba potwierdziła, iż zamawiający publiczny może zgodnie z prawem i zasadami pożycia społecznego grozić wykonawcom absurdalnymi karami, nawet jeżeli prawdopodobieństwo ich naliczenia jest bardzo wysokie. W tym zakresie wyrok traktujemy jako niesłuszny i niebezpieczny dla całego system zamówień publicznych, bowiem legitymizuje wadliwe rozumienie interesu publicznego, które pomija kontekst gospodarczy.

– Wyrok pomimo sukcesu PZPB, tylko w pewnym stopniu wyeliminował dylematy wykonawców, z którymi będą musieli się zmierzyć przy konstruowaniu swojej oferty – kończy oświadczenie PZPB.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X