Abgarowicz: Jeśli państwo pozostawia sobie pakiet kontrolny w spółkach kolejowych ich prywatyzacja jest słuszna

10 października 2014, 11:55 Koleje

Ogłoszenia zachęcające inwestorów do zakupu akcji TK Telekom i PKP Energetyka zostaną opublikowane najpóźniej za dwa miesiące, poinformował „Puls Biznesu” dyr. zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego w PKP Jacek Leonkiewicz. Według niego, bliżej prywatyzacji jest również PKP Intercity oraz PKP Informatyka.

– W odniesieniu do prywatyzacji ważny jest sposób jej przeprowadzania. A więc czy np. odpowiedni pakiet udziałów zostaje zachowany w rękach Skarbu Państwa. W przypadku spółek kolejowych w grę wchodzi zachowanie bezpieczeństwa państwa. Sądzę, że o tym pomyślano – uważa w rozmowie z naszym portalem sen. Łukasz Abgarowicz (PO), członek senackiej komisji gospodarki narodowej.

Jego zdaniem będzie to prywatyzacja poprzez giełdę, a nie wskutek znalezienia dla prywatyzowanych spółek inwestora strategicznego, który zyskałby dzięki akwizycji nad nimi przewagę.

– Zatem jeśli państwo pozostawia w swoich rękach pakiet, pozwalający kontrolować prywatyzowane spółki, to uważam, że przeprowadzana w ten sposób ich prywatyzacja jest jak najbardziej słuszna – mówi dalej sen. Łukasz Abgarowicz. Tym bardziej, że potencjał tych spółek nieprawdopodobnie wykracza ponad to, co świadczą dla samych kolei. Kolej ma przecież informatyczne linie dostępowe sięgające do miast – kończy senator.