Acciona chce osiągnąć zerowy bilans emisji CO2

19 lutego 2016, 12:00 Energetyka

Spółka planuje przeznaczyć na dodatkową produkcję energii odnawialnej 2,5 mld USD do 2020 r. Wtedy właśnie ACCIONA będzie wytwarzała 10 500 czystej energii, co pozwoli uniknąć emisji ponad 20 milionów ton CO2 rocznie.

energetyka kominy

Spółka ACCIONA, zobowiązała się osiągnąć w 100% zerowy bilans emisji dwutlenku węgla we wszystkich swoich zakładach na świecie w 2016 r. Przewodniczący oraz Dyrektor Generalny ACCIONA, José Manuel Entrecanales ogłaszając to zobowiązanie podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Paryżu (COP 21), powiedział – Naszą ambicją jest być najbardziej zrównoważoną firmą na świecie. Widoczne to będzie w wyborze inwestycji, usługach, które świadczymy oraz codziennych operacjach biznesowych. Łagodzenie skutków zmian klimatycznych znajduje się wśród najważniejszych strategicznych celów spółki ACCIONA, a cel ten osiągamy poprzez inwestowanie w produkcję energii odnawialnej oraz budowanie elastycznej infrastruktury dla przedsiębiorstw
XXI wieku.

Osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla lub pozostawianie zerowego śladu węglowego netto ma miejsce wtedy, kiedy dane przedsiębiorstwo jest w stanie zbilansować emisje CO2, kwotą równoważną, odzyskaną lub wyasygnowaną na tego typu wyrównanie lub kredytami węglowymi w wysokości wystarczającej do zrównoważenia tej różnicy.

Nowe zobowiązanie jest kolejnym krokiem, po pomyślnym zakończeniu przez ACCIONA pięcioletniego planu dotyczącego zrównoważonego rozwoju „Sustainability Master Plan”. Pozwolił on dzięki produkcji energii odnawialnej, zmniejszyć emisje CO2 w grupie o 46% w ciągu pięciu lat oraz umożliwił uniknięcie emisji o 68,5 mln ton.

Spółka ACCIONA, która niedawno została uznana przez Energy Intelligence za „najbardziej zieloną firmę na świecie”, jest największym światowym producentem energii odnawialnej, produkującym energię elektryczną o mocy 8 614 MW w instalacjach znajdujących się w 15 państwach.

José Manuel Entrecanales zadeklarował, iż w ciągu najbliższych pięciu lat spółka planuje zainwestować dalsze 2,5 mld USD w instalacje energii odnawialnej. Głównie w krajach rozwijających się, aby zwiększyć zdolność produkcyjną instalacji do 10 500 MW. W świetle obecnych tendencji, umożliwi to spółce ACCIONA uniknąć emitowania ponad 20 milionów ton CO2 rocznie, co będzie stanowiło odpowiednik rocznej emisji spalin przez więcej niż 4 mln pojazdów.

Z uwagi na to, iż ACCIONA rozpoczęła inwestowanie w energetykę odnawialną 25 lat temu, udało jej się uniknąć emisji CO2 w wysokości 125 mln ton. To tyle, ile w 2014 r. wytworzyły razem Dania, Norwegia i Szwecja.

Obok inwestycji w energię odnawialną, ACCIONA zajmie się również problemem zwiększających się niedoborów wody na świecie. Do 2020 r. wybuduje nowe zakłady zapewniające wodę pitną dla 5 milionów ludzi oraz oczyszczalnie uzdatniające wodę dla 8 milionów ludzi.

Założona przez spółkę fundacja ACCIONA’s Microenergy Foundation, będzie kontynuowała wnoszenie swojego wkładu do inicjatywy ONZ o nazwie “Zrównoważona energia dla wszystkich”. Dostarczy w ten sposób energię słoneczną dla instalacji domowych w daleko położonych wiejskich domostwach w Meksyku i Peru. Od 2009 r. 50 000 osób ma możliwość zastąpienia świec, lamp naftowych i latarek dzięki programowi Fundacji o nazwie „Luz en Casa” („Światło w domu”). Skala tego projektu jest imponująca.

Źródło: Acciona