PGE rozmawia z rządem na temat wydzielenia aktywów węglowych

5 kwietnia 2024, 10:30 Alert

W trakcie konferencji prezes PGE powiedział, że spółka rozmawia z rządem na temat wydzielenia aktywów węglowych. W ocenie firmy konieczne są szybkie działania. Prezes Dariusz Marzec ma nadzieję, że decyzje zapadną niedługo.

Od lewej: Piotr Sudoł, dyrektor pionu finansów PGE i Dariusz Marzec, prezes Polskiej Spółki Energetycznej. Fotografia: Jędrzej Stachura

Podczas konferencji wynikowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Dariusz Marzec, prezes spółki, odniósł się do aktywów węglowych.

– Wydzielenie aktywów węglowych ze struktur Grupy to bardzo ważna kwestia. Będziemy pracować nad optymalnym rozwiązaniem. Jesteśmy przekonani, że musimy podjąć działania szybko. Rozmawiamy z rządem i ministerstwami. Mamy nadzieję, że decyzje i zapisy prawne pojawią się niedługo – powiedział Dariusz Marzec.

– Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Musimy zbadać i zaktualizować model wydzielenia aktywów energetyki konwencjonalnej. NABE to projekt strategicznie ważny z punktu widzenia PGE. Nie chcemy zwlekać i będziemy przekonywać do jak najszybszej realizacji. Jednak należy to zrobić odpowiedzialnie, z poszanowaniem kwestii regulacyjnych i społecznych – dodał.

Wydzielenie aktywów węglowych wiąże się z trwającą transformacją energetyczną i odejściem od paliw emisyjnych, w tym węgla do 2050 roku. Rząd Mateusza Morawieckiego rozważał projekt Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która miałaby je skupować. Obecny rząd nie potwierdził kontynuowania rozwiązań proponowanych przez poprzedników.

– Mieliśmy reformę Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Rozważane są różne koncepcje, także takie, aby nowa agencja zajmowała się już nie tylko węglem. Jedna z opcji to agencja do wytwarzania energii z różnych źródeł. Będziemy mogli powiedzieć więcej po powstaniu ministerstwa przemysłu – powiedział Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, w wywiadzie dla BiznesAlert.pl.

Prezes Dariusz Marzec został również zapytany o kwestię aktualizacji strategii PGE, która w obecnym kształcie zakłada dekarbonizację do 2050 roku (dokument z 2020 roku). Jej poprzednia wersja, przedstawiona w sierpniu 2023 roku, a później anulowana, mówiła o 2030 roku.

– Aktualizacja strategii PGE powinna być powiązana z rozmową na temat zmiany struktury jej aktywów. […] Nowa strategia wymaga mocnego punktu startowego, a nim powinna być właśnie ta kwestia – powiedział.

Jędrzej Stachura / Marcin Karwowski

Polska Grupa Energetyczna z pięciomiliardową stratą netto i spadkiem produkcji