Jest kolejny odcinek A4 | Audyt EAK | Emisje CO2 za tanie?

28 maja 2013, 08:57 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Kolejny odcinek A4 dla kierowców

(www.gddkia.gov.pl)

Od 27 maja kierowcy mają do dyspozycji 18-kilometrowy odcinek od węzła Jarosław Wschód do węzła Przemyśl (skrzyżowanie z DK77, okolice Radymna). Zakończyły się roboty na całym 25-km odc. autostrady A4 Jarosław Zachód – Przemyśl, realizowanym w systemie projektuj-buduj. Dla całego odcinka Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję zezwalającą na użytkowanie.

Audyt Europejskiej Agencji Kolejowej

(www.utk.gov.pl)

27 maja br. w siedzibie UTK rozpoczął się audyt na zlecenie Komisji Europejskiej wynikający ze skargi Związku Zawodowego Maszynistów (ZZM). Audyt, obok UTK obejmuje także ZZM oraz podmioty sektora kolejowego.

EBOiR chce uniezależnić Polskę od węgla

(Puls Biznesu)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zamierza zrezygnować z dofinansowania polskiego sektora finansowego na rzecz energetyki, by pomóc Warszawie w uniezależnianiu się od węgla. Bank chce udzielać pożyczek na projekty inteligentnych sieci ale także dla sektora gazu łupkowego. Rozważa także kupno części akcji Energii i Inwestycji Polskich.

W Toruniu miasto przejmuje Dworzec Główny

(www.nakolei.pl)

Dworzec Główny w Toruniu zostanie przekazany miastu nieodpłatnie przez grupę PKP SA. Następnie ma zostać poddany gruntownej modernizacji, która ma pochłonąć 35 mln zł – poinformowało biuro prasowe prezydenta miasta. Rada miasta już wcześniej wyraziła zgodę na przejęcie dworca.

Nowe prawo łupkowe UE nieprędko

(Rzeczpospolita)

Pomimo faktu, że klimat wokół gazu lupkowego w Europie uległ ociepleniu, nowe prawo regulujące poszukiwania i wydobycie na poziomie europejskim nie powstanie szybko.  Do końca roku Komisja Europejska ma podjąć pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Egzotyczna promocja Air France KLM

(Air France KLM)

Sylwester w ciepłym kraju lub egzotyczne wakacje jesienią czy wiosną – to tylko niektóre możliwości spędzenia urlopu dla osób, które zdecydują się na wyjazd z dużym wyprzedzeniem i wykupią bilet lotniczy w promocji Air France KLM najpóźniej do 6 czerwca br. Oferta dotyczy przelotów realizowanych od końca lata 2013 r. do wiosny 2014 r.

Tanie CO2 szkodzi inwestycjom?

(Rzeczpospolita)

Tak przynajmniej twierdzi Maciej Wiśniewski, prezes Domu Maklerskiego Consus w rozmowie z Rzeczpospolitą. Chodzi oczywiście o inwestycje w sektor OZE, który przy niskich kosztach uprawnień nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia, przez co się nie opłaca. Wiśniewski twierdzi jednak, że zmiany są nieuniknione a firmy wysokoemisyjne najlepiej zrobią, jeśli już teraz kupią dużo tanich uprawnień na zapas.

Nie będzie zmiany definicji śródlądowych dróg wodnych

(www.srodowisko.abc.com.pl)

Pos. Józef Lassota zaproponował w interpelacji poselskiej rozszerzenie zakresu definicji śródlądowych dróg wodnych o porty rzeczne i budowle hydrotechniczne. Wiemy już jednak, że resort nie planuje takich zmian. W odpowiedzi na interpelację posła wiceminister środowiska Janusz Zaleski wyjaśnił, że definicja w proponowanym brzmieniu oznaczałoby, że wszystkie porty rzeczne przeszłyby w utrzymanie jednostek organizacyjnych prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Skutkiem tego byłoby znaczące obciążenie budżetu.

Centrum Rozwoju Energetyki: budowa elektrowni wiatrowych w modelu rozproszonym dużo bardziej opłacalna niż budowa dużych farm wiatrowych

(Newseria.pl)

Budowanie elektrowni wiatrowych w modelu rozproszonym jest w Polsce obarczone niższym ryzykiem i bardziej opłacane niż stawianie dużych farm wiatrowych. Budując duże farmy wiatrowe trudniejszym i bardziej złożonym zadaniem jest dobór lokalizacji oraz podłączenie do sieci. W przypadku modelu rozproszonego wybór jest znacznie większy, a ryzyko niepowodzenia i potencjalne koszty dużo bardziej ograniczone. Umożliwia to osiągnięcie znacznie lepszych wyników finansowych.

Ekomarina w Giżycku

(www.wrota.warmia.mazury.pl)

Oficjalne otwarcie nowej żeglarskiej inwestycji na Mazurach rozpoczęło się 27 maja. Inwestycja nad Jeziorem Ryńskim to nowy budynek z kapitanatem portu, pomieszczeniami socjalnymi i gospodarczymi dla żeglarzy oraz pracowników. Koszt budowy ekologicznej mini przystani żeglarskiej w Rynie wyniósł 6,7 mln zł, czego unijne wsparcie to 5,3 mln zł.