Gaz będzie ważny | Kolejny odcinek A4 przejezdny | Los kopalń w rękach związków

29 maja 2013, 09:03 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Oettinger: gaz będzie odgrywał ogromną rolę w europejskiej energetyce

(Rzeczpospolita)

Zdaniem Komisarza ds. energetyki Unii Europejskiej Gunthera Oettingera gaz ziemny będzie odgrywał coraz większą rolę w energetyce unijnej. Ma tak się stać ze względu na wzrost rodzimego wydobycia (m.in. dzięki rozwojowi sektora łupkowego) ale także przez dywersyfikację źródeł dostaw. Dlatego zdaniem urzędnika niezbędna jest dalsza modernizacja i rozbudowa sieci gazowych w Europie oraz czerpanie surowca od nowych dostawców.

Kolejny odcinek A4 na Podkarpaciu dla kierowców

(www.transport.gov.pl)

Kierowcy mają do dyspozycji 18-km odc. od węzła Jarosław Wschód (okolice Pawłosiowa) do węzła Przemyśl (skrzyżowanie z DK77, okolice Radymna). Zakończyły się roboty na całym 25-kilometrowym odcinku autostrady A4 Jarosław Zachód – Przemyśl, realizowanym w systemie projektuj-buduj.

Polsko-niemiecka konferencja o bezpieczeństwie energetycznym w Brukseli

(CIRE)

Jak informuje Centrum Informacji o Rynku Energii 4 czerwca odbędzie się w Brukseli konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego. Jej organizatorami są posłowie do PE Konrad Szymański (EKR, Polska) oraz Herbert Reul (EPL, Niemcy) oraz Central Europe Energy Partners (CEEP). CEEP przedstawi raport praski – analizę sytuacji w środkowo-europejskim sektorze energetycznym. Ta polska organizacja zajmuje się promocją solidarności energetycznej w UE.

Odcinek S17 Kurów – Bogucin oddany do użytku

(www.transport.gov.pl)

Oddano do użytku blisko 24-km odc. S17 pomiędzy węzłami Kurów Zachód – Jastków (Bogucin), realizowany w ramach budowy drogi ekspresowej z Warszawy do Lublina. Dzięki nowej inwestycji kierowcy korzystający z drogi krajowej nr 17 pomiędzy Warszawą i Lublinem ominą Kurów, Markuszów i Garbów skracając dotychczasowy czas przejazdu co najmniej o połowę. Wartość całego projektu wyniosła ok. 785 mln zł.

J. Zagórowski (JSW): los kopalń jest w rękach związkowców, a nie państwa

(Newseria.pl)

Skończył się czas na negocjacje ze związkowcami w sprawie ograniczenia kosztów wydobycia węgla. Trzeba podjąć decyzję, czy zostanie wydłużony tydzień pracy górników, w przeciwnym razie kopalniom grozi zamknięcie – przestrzega Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podkreśla, że rozwiązanie problemu importu węgla jest dzisiaj w rękach sektora górniczego.

Rozpoczęcie prac przy Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku

(www.transport.gov.pl)

29 maja br. minister transportu Sławomir Nowak wziął udział w rozpoczęciu prac drążenia Tunelu pod Martwą Wisłą. Inwestycja współfinansowana jest z realizowanego przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki rozpoczynanej inwestycji powstanie zupełnie nowy, ponad dwukilometrowy odcinek Trasy Słowackiego łączący rozdzielone do tej pory tereny po obu stronach rzeki.