Altmaier: Energiewende jest jak operacja na otwartym sercu

22 stycznia 2020, 10:45 Energetyka

Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier powiedział, że przejście Niemiec na miks energetyczny bez paliw kopalnych będzie jak „operacja na otwartym sercu”, ponieważ przemysł samochodowy, stalowy i OZE będą musiały ciężko pracować, aby pozostać konkurencyjne.

Peter Altmaier. Źródło: Rząd federalny Niemiec
Peter Altmaier. Źródło: Rząd federalny Niemiec

Altmaier o Energiewende

Rząd federalny chce promować przejście na fotowoltaikę i energetykę wiatrową w związku z odejściem od energetyki jądrowej do 2022 roku oraz od od węgla do 2038 roku. Altmaier powiedział też, że Niemcy mogą wykorzystywać gaz ziemny jako paliwo przejściowe, skorzystać połączeń systemowych wewnątrz Unii Europejskiej i rozwinąć zieloną gospodarkę opartą na wodorze, która zapewni magazynowanie energii i umożliwi przemysłowi zrównoważoną pracę.

– Musimy dalej walczyć o naszą konkurencyjność. Ochrona klimatu i konkurencyjność nie stoją w sprzeczności – powiedział Altmaier i dodał, że wysiłki Niemiec, aby odejść od energii jądrowej i węgla mogą stanowić przykład dla innych. Minister gospodarki i energii podkreślił, że niemiecka strategia wodorowa wkrótce zostanie opracowana i może zostać przedstawiona w ciągu siedmiu do ośmiu tygodni, co jest szczególnie ważne dla producentów stali, których ogromna emisja CO2 musi zostać obniżona. – Ważne jest, abyśmy mieli pomysł, w jaki sposób można dokonać transformacji energetycznej niezależnie od sytuacji gospodarczej. To jest jak operacja na otwartym sercu – powiedział.

Bronił on też zupełnie nowego planu porozumienia dotyczącego odejścia od węgla, co ma nastąpić najpóźniej do 2038 roku. Organizacje ekologiczne są zdania, że Niemcy powinny zrobić to wcześniej. Do końca tej dekady Niemcy chcą zakończyć import węgla kamiennego. Altmaier powiedział, że odejście od węgla można przyspieszyć, odnosząc się do rewizji programu zaplanowanych na rok 2026 i 2029.

Reuters/Michał Perzyński

Altmaier uspokaja: Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie było zagrożone