Amerykanie zbudują pięć reaktorów jądrowych na Ukrainie

1 września 2021, 15:15 Alert

Ukraińska Narodowa Spółka Wytwarzania Energii Jądrowej Energoatom i amerykańska korporacja Westinghouse Electric Corporation podpisały memorandum w sprawie wspólnej budowy bloków energetycznych w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej oraz w innych elektrowniach na terenie Ukrainy.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Westinghouse a Energoatomem fot. Westinghouse
Podpisanie porozumienia pomiędzy Westinghouse a Energoatomem fot. Westinghouse

Memorandum o ukraińskim atomie

Umowa ma wartość około 30 mld dolarów. Pierwszy reaktor pilotażowy powstanie w elektrowni Chmielnicki, w której obecnie pracują dwa reaktory sowieckiej konstrukcji WWER-1000 o mocy 1000 MW. Pozostałe reaktory mają powstać w innych lokalizacjach na terenie Ukrainy. Łącznie na Ukrainie powstać ma do pięciu reaktorów opartych na technologii generacji 3+ AP-1000 o mocy 1100 MW. Do podpisania memorandum doszło podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Waszyngtonie.

Energoatom współpracuje z Westinghouse od 2000 roku, kiedy realizowane był próby wykorzystania amerykańskiego paliwa jądrowego w ukraińskich reaktorach. Energoatom eksploatuje wszystkie cztery czynne elektrownie jądrowe na Ukrainie, wykorzystując 15 bloków energetycznych wyposażonych w ciśnieniowe reaktory wodne o znamionowej mocy wyjściowej 13 835 MW.

Westinghouse/Mariusz Marszałkowski

Polscy eksperci wzięli udział w konsultacjach dotyczących elektrowni jądrowej na Ukrainie