Amerykański samolot zwiadowczy zrobił rozpoznanie nad Ukrainą

13 grudnia 2021, 07:00 Alert
RC-135V Rivet Joint. Źródło: commons.wikimedia.org
RC-135V Rivet Joint. Źródło: commons.wikimedia.org

W sobotę amerykański strategiczny samolot zwiadowczy RC-135 Rivet Joint po raz pierwszy w historii przez ponad sześć godzin krążył w przestrzeni powietrznej Ukrainy – podała agencja Interfax. Maszyna jest przeznaczona do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego.

Samolot rozpoznawczy, który wystartował z bazy lotniczej Mildenhall w Wielkiej Brytanii, wleciał w sobotę rano w ukraińską przestrzeń powietrzną nad obwodem wołyńskim i skierował się na wschód, wzdłuż granicy z Białorusią. W ciągu ponad czterech godzin amerykańska maszyna zwiadowcza kursowała nad obwodami: charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim, mikołajowskim i odeskim.

W sumie amerykański samolot przebywał w ukraińskiej przestrzeni powietrznej ponad sześć godzin.

Wcześniej samoloty tego typu nie pojawiały się na ukraińskim niebie, wykorzystywano inne aparaty – strategiczne drony rozpoznawcze RQ-4 Global Hawk, które prowadziły zwiad lotniczy głównie wzdłuż linii styku stron konfliktu w Donbasie.

RC-135 Rivet Joint jest przeznaczony do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego. Maszyna została wybudowana na bazie samolotu transportowego Boeing C-135 Stratolifter.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

FAZ: Konflikt Rosji z Ukrainą pokazuje, że Nord Stream 2 jest błędem