AlertEnergetykaRopa

Amerykańskie rafinerie szukają alternatywy do rosyjskiego oleju opałowego

Tankowiec. Fot. Shutterstock

Tankowiec. Fot. Shutterstock

Co najmniej dwie duże rafinerie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej dążą do dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, którą teraz sprowadzają z Rosji. Wynika to z obawy przed wprowadzeniem sankcji na Rosję za ewentualną inwazję na Ukrainę.

Amerykańskie rafinerie po wprowadzeniu sankcji na dostawy ropy z Wenezueli zwiększyły zakupy rosyjskiego ciężkiego oleju opałowego, który na etapie rafinacji przerabiany jest na olej napędowy. Teraz w obliczu potencjalnych nowych sankcji na Rosję, które mogą obejmować nośniki energii, część rafinerii amerykańskich szuka alternatyw. Dwie rafinerie w Teksasie zwróciły się do dostawców w Meksyku i Brazylii, prosząc o ewentualną dostępność surowca na ich potrzeby. Brazylia, która zazwyczaj dostarcza olej opałowy do Singapuru i Europy, sprzedała w lutym jeden ładunek na potrzeby amerykańskich klientów.

Rosyjski surowy olej opałowy, znany jako Mazut 100, stał się podstawowym substratem na  potrzeby rafinerii, ponieważ jest tańszy niż ropa naftowa, której obroty są bliskie najwyższego poziomu od 2014 roku. Przerób M100 może odbywać się zarówno w wieżach destylacyjnych jak i w jednostkach koksowniczych rafinerii. Dla porównania, ze względu na duże zawartości lotnych związków, olej opałowy z Meksyku może być przerabiany wyłącznie w koksownikach. Valero Energy Corp, Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp. to jedni z największych amerykańskich nabywców rosyjskiego oleju opałowego.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Rosja pobiła rekord w eksporcie ropy i produktów naftowych do USA

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X