Arabia Saudyjska nie poprawi sytuacji na rynku ropy

25 maja 2022, 14:15 Alert

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej powiedział, że królestwo nie może zrobić nic więcej, aby okiełznać rynki ropy, co oznacza, że ​​największy na świecie eksporter ropy nie ma planu przyspieszenia stopniowego wzrostu produkcji.

fot. Flickr

– O ile nam wiadomo, nie brakuje ropy na rynku – powiedział książę Faisal bin Farhan, przemawiając podczas panelu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. – Musimy mieć pewność, że podczas przejścia na odnawialną przyszłość (odnawialne źródła energii – przyp. red.) na rynku jest wystarczająco dużo energii. Królestwo zrobiło, co było w jego mocy, aby tak się stało – powiedział szef resortu dyplomacji Królestwa.

Według Arabii Saudyjskiej, za obecny kryzys naftowy odpowiada brak wystarczających inwestycji w sektor rafineryjny w ostatnich latach. W opinii Arabów, zwiększenie produkcji ropy nic nie zmieni, ponieważ rafinerie obecnie pracują na maksymalnym poziomie.

Najwięksi importerzy ropy naftowej na czele z USA wezwali państwa OPEC do zwiększenia produkcji, aby zmniejszyć presję związaną z pandemią koronawirusa oraz inwazją Rosji na Ukrainę.

OilCapital/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Embargo na ropę rosyjską będzie niczym uderzenie jądrowe