Arabia Saudyjska zbuduje elektrownię wodorową nad Morzem Czerwonym

14 lutego 2022, 10:15 Alert

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, chce stać się liderem produkcji wodoru. Na północno-zachodnich wybrzeżach kraju ma powstać elektrownia wodorowa, która przybliży Saudyjczyków do tego celu.

Flaga Arabii Saudyjskiej. Fot: Wikimedia Commons
Flaga Arabii Saudyjskiej. Fot: Wikimedia Commons

Cel produkcji nowego zakładu to 650 ton wodoru dziennie. Miałaby się ona rozpocząć w 2026 roku – informuje Financial Times.

Saudyjska strategia wodorowa jest elementem planu dywersyfikacji gospodarki zależnej od ropy naftowej i gazu oraz tworzenia miejsc pracy. Około 60 procent, czyli 149 miliardów dolarów, saudyjskiego budżetu w 2021 roku pochodziło z ropy naftowej, dlatego rządzący uznali, że kraj potrzebuje dywersyfikacji źródeł. – Jesteśmy poważnie zaangażowani w wodór i chcemy powiększyć ten rynek. Wiemy na pewno, że będziemy najbardziej konkurencyjnym producentem – powiedział książę Abdulaziz bin Salman, minister energetyki Arabii Saudyjskiej.

Według badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej wodór jest alternatywą dla paliw kopalnych, która prawdopodobnie zapewni nawet 12 procent światowego zapotrzebowania na energię do 2050 roku.

– Wodór jest kierunkiem, w którym chcą zmierzać firmy naftowe i producenci. Arabia Saudyjska również musi do tego dążyć i to ma sens – powiedziała Kristin Diwan, naukowiec Arabskiego Instytutu Państw Zatoki w Waszyngtonie.

Elektrownia wodorowa na Morzu Czerwonym zostanie wybudowana przez amerykańską firmę Air Products, saudyjską ACWA Power i Neom. Głównym motorem zielonych inicjatyw Arabii Saudyjskiej jest Fundusz Inwestycji Publicznych o wartości 500 miliardów dolarów.

Inne kraje również wiążą nadzieje z wodorem. Rosja dąży do uzyskania 20 procent rynku wodoru do 2030 roku, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły budowę własnej elektrowni wodorowej i mają zamiar osiągnąć 25 procent udziału do 2030 roku. Oman, Maroko i Egipt również poinformowały, że zbudują tego typu placówki.

Financial Times/Jędrzej Stachura

Japoński gigant energetyczny zainwestuje w OZE i wodór