Atak zimy nie dał rady cenom gazu a LNG nie ucieknie do Azji

10 stycznia 2024, 07:15 Alert

Ceny gazu w Europie utrzymują się w okolicach 30 euro za megawatogodzinę pomimo ataku zimy, który już ustępuje. Zapotrzebowanie w Azji nie sugeruje ucieczki LNG ze Starego Kontynentu.

Zima w górach. Fot. Freepik
Zima w górach. Fot. Freepik

Gaz na giełdzie TTF w Holandii w kontraktach lutowych kosztuje około 31 euro za megawatogodzinę. To poziom najniższy od połowy 2021 roku, kiedy dopiero zaczynał się kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom. Dostawy gazu spoza Rosji są stabilne a magazyny zapełnione w 83 procentach dzięki obowiązkowi ich gromadzenia przed sezonem grzewczym.

W następnych dniach ma dojść do ocieplenia w Europie. – Temperatura maksymalna od -13°C na południu, około -4°C, -3°C w centrum i na wschodzie, do 2°C na północy. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, przeważnie zachodni – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Tymczasem spadek zapotrzebowania i wysokie rezerwy powodują obniżkę cen gazu na spocie w Azji, który według danych Kommiersanta kosztuje około 9,8 dolarów za mmbtu. To poziom najniższy od czerwca 2023 roku. Temperatury w Chinach i na Półwyspie Koreańskim mają być powyżej średniej z poprzednich lat.

TTF / IMGW/ Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Włodek: Atak zimy winduje zapotrzebowanie na gaz, ale Polska ma zapasy