Polska i USA rozmawiają o atomie, LNG i bezpieczeństwie energetycznym

21 grudnia 2022, 17:00 Alert

Polska i USA rozmawiają o bezpieczeństwie energetycznym, w tym dywersyfikacji dostaw i źródeł energii. Podczas spotkania, które odbyło się 19 grudnia 2022 roku w Brukseli, strony omówiły najważniejsze wspólne projekty energetyki jądrowej oraz LNG.

Flagi USA i Polski. Źródło: freepik
Flagi USA i Polski. Źródło: freepik

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z Wally Adeyemo, podsekretarzem skarbu USA. Tematem spotkania było bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja dostaw i źródeł energii.

– Polska popiera embargo na ropę naftową z rosyjskich rurociągów. Aby było efektywne, musi być dokonane na poziomie skutecznych przepisów unijnych – wskazała podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

2 grudnia 2022 roku państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie ustanowienia od piątego grudnia ceny maksymalnej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Decyzja została przyjęta po uzgodnieniach z państwami G7, które – obok Australii – dołączyły do mechanizmu. Celem tego ruchu jest złagodzenie negatywnych skutków dla dostaw energii do państw trzecich, przy jednoczesnym ograniczeniu dochodów z rosyjskiej ropy – czytamy w komunikacie ministerstwa klimatu i środowiska.

– Zaproponowaliśmy Komisji Europejskiej mechanizmy wyrównujące w kolejnym pakiecie sankcyjnym. To by pozwoliło wyrównać ceny na rynku i zachować w Polsce dobre ceny. Bo nasze ceny są jednymi z najlepszych w UE – podkreśliła Anna Moskwa.

Ministerstwo podaje, że podczas spotkania podsumowano polsko-amerykańskie projekty w energetyce jądrowej i LNG. Strona amerykańska wykazuje też otwartość na wspólne działania, mające na celu ograniczenie skutków rosyjskiego szantażu energetycznego – czytamy.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Wszystkie drogi ropy spoza Rosji prowadzą do Gdańska