AlertAtomEnergetykaGaz.Wykop

Polska i USA rozmawiają o atomie, LNG i bezpieczeństwie energetycznym

Flagi USA i Polski. Źródło: freepik

Flagi USA i Polski. Źródło: freepik

Polska i USA rozmawiają o bezpieczeństwie energetycznym, w tym dywersyfikacji dostaw i źródeł energii. Podczas spotkania, które odbyło się 19 grudnia 2022 roku w Brukseli, strony omówiły najważniejsze wspólne projekty energetyki jądrowej oraz LNG.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z Wally Adeyemo, podsekretarzem skarbu USA. Tematem spotkania było bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja dostaw i źródeł energii.

– Polska popiera embargo na ropę naftową z rosyjskich rurociągów. Aby było efektywne, musi być dokonane na poziomie skutecznych przepisów unijnych – wskazała podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

2 grudnia 2022 roku państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie ustanowienia od piątego grudnia ceny maksymalnej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Decyzja została przyjęta po uzgodnieniach z państwami G7, które – obok Australii – dołączyły do mechanizmu. Celem tego ruchu jest złagodzenie negatywnych skutków dla dostaw energii do państw trzecich, przy jednoczesnym ograniczeniu dochodów z rosyjskiej ropy – czytamy w komunikacie ministerstwa klimatu i środowiska.

– Zaproponowaliśmy Komisji Europejskiej mechanizmy wyrównujące w kolejnym pakiecie sankcyjnym. To by pozwoliło wyrównać ceny na rynku i zachować w Polsce dobre ceny. Bo nasze ceny są jednymi z najlepszych w UE – podkreśliła Anna Moskwa.

Ministerstwo podaje, że podczas spotkania podsumowano polsko-amerykańskie projekty w energetyce jądrowej i LNG. Strona amerykańska wykazuje też otwartość na wspólne działania, mające na celu ograniczenie skutków rosyjskiego szantażu energetycznego – czytamy.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Wszystkie drogi ropy spoza Rosji prowadzą do Gdańska


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X