Rozmowy o finansowaniu atomu w Polsce z kandydaturą ministra do OECD w tle

14 stycznia 2021, 14:15 Alert

Nuclear Energy Agency przy OECD zorganizowała warsztaty poświęcone finansowaniu energetyki jądrowej, w której wzięli udział przedstawiciele polskiego ministerstwa klimatu i środowiska. Polacy chcą budować atom, a minister Michał Kurtyka jest kandydatem na stanowisko szefa OECD.

Elektrownia jądrowa Cruas. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Cruas. Fot. Wikimedia Commons

Energetyka jądrowa ma odegrać kluczową rolę przy zapewnieniu energii w podstawie polskiego systemu elektroenergetycznego. Stoi przed nią jednak wiele wyzwań. Jedno z nich to efektywne finansowanie w racjonalnym koszcie. To jedno z największych wyzwań przed którymi stoimy na drodze z etapu budowy do opłacalnej eksploatacji atomu. Nie będzie sukcesu żadnego projektu jądrowego bez odpowiedzi na nie, a bez atomu będzie dużo trudniej osiągnąć neutralność klimatyczną – mówił wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Finansowanie ma zmniejszyć ryzyko opóźnień oraz przekroczenia budżetu. Minister przypomniał, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej przyjęty przez rząd RP w październiku 2020 roku i zapewnić 6-9 GW energetyki jądrowej z pierwszym reaktorem w 2033 roku. Media informowały, że minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka jest brany pod uwagę jako jeden z kandydatów na stanowisko szefa organizacji OECD.

Aleshia Duncan stojąca na czele International Framework for Nuclear Energy Cooperation (IFNCE), która skupia kraje wspierające inicjatywy na rzecz energetyki jądrowej. Zajmuje się utrzymywaniem jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zapowiedziała, że warsztat zorganizowany przez NEA oraz polskie ministerstwo klimatu i środowiska, to pierwszy z serii wydarzeń tego typu.

Patric Ledermanns z Nuclear Development Committee (NDA) mówił o różnych kosztach budowy energetyki jądrowej. Jego zdaniem obniżka kosztów finansowych budowy atomu jest najważniejsza z punktu widzenia opłacalności całego projektu. – Najważniejsza jest obniżka kosztu kapitału, a przez to ceny energii dla odbiorcy końcowego – tłumaczył. – Energetyka jądrowa zdekarbonizowana i dyspozycyjna jest niezbędna do osiągnięcia celów porozumienia klimatycznego z Paryża oraz celu neutralności klimatycznej przyjmowanego przez kolejne kraje.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atom z USA może zamienić Polskę i Trójmorze w plac budowy