OSGE zakwalifikowało się do amerykańskiego programu Phoenix, oznacza to, że otrzyma wsparcie finansowe od Departamentu Stanu USA w celu przyśpieszenia powstania małych reaktorów jądrowych w Polsce.
Wczoraj w Bratysławie odbyła się oficjalna inauguracja projektu Phoenix. Projekt amerykańskiego rządu skupia się na wsparciu europejskiego procesu odejścia z paliw kopalny na rzecz reaktorów SMR (małych reaktorów jądrowych), jednocześnie według jego założeń miejsca pracy mają być zachowane a pracownicy przekwalifikowani. Phoenix finansuje opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR oraz działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej.
Wzmiankowanym wsparciem objęty został Orlen Synthos Green Energy (OSGE), będzie on wdrażał reaktory BWRX-300, które zostały stworzone przez amerykańską firmę GE Hitachi Nuclear Energy na które ma wyłączność jeżeli chodzi o budowę w Polsce. Oprócz OSGWE wsparciem zostały objęte Slovenske Elektrarne i rumuńskie Nuclearelectrica. We wrześniu tego roku o wyborze beneficjentów poinformował John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu.
Jak pisze OSGE na swojej stronie w Bratysławie spotkali się przedstawiciele rządów USA, Polski, Słowacji i Rumunii, nie zabrakło też reprezentantów przemysłu jądrowego USA.
– Objęcie OSGE strategicznym programem prowadzonym przez Departament Stanu USA traktujemy jako uznanie dla stopnia zaawansowania naszego projektu i dostrzeżenie potencjału budowy floty reaktorów SMR w Polsce. Włączenie w projekt Phoenix może znacząco przyspieszyć nasze działania, nie tylko dzięki współpracy z amerykańskim rządem, ale także z doświadczonymi i uznanymi w energetyce jądrowej ekspertami i firmami ze Stanów Zjednoczonych we współpracy z którymi Projekt Phoenix będzie realizowany – powiedział Rafał Kasprów, prezes OSGE.
Orlen Synthos Green Energy / Marcin Karwowski