USA i Polska stworzą centrum, które wyszkoli region z energetyki jądrowej

21 września 2023, 16:15 Alert

Polska i USA stworzą centrum szkolenia z czystych technologii energetycznych. Ośrodek w Warszawie ma posłużyć m.in. przygotowaniu i edukacji przyszłych operatorów elektrowni jądrowych oraz specjalistów ds. atomu, nie tylko z Polski.

Uroczystość z okazji podpisania porozumienia polsko-amerykańskiego. Fot. Jędrzej Stachura
Uroczystość z okazji podpisania porozumienia polsko-amerykańskiego. Fot. Jędrzej Stachura

Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w sprawie powołania Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych. To oficjalne przypieczętowanie informacji z sierpnia 2023 roku, o czym pisał BiznesAlert.pl.

– To przedsięwzięcie na lata. To centrum jest dowodem na to, że idziemy w dobrym kierunku. Energetyka jądrowa w Polsce ma ogromny potencjał, ale wspólna praca wymaga zaangażowania firm, instytucji i naszych partnerów z USA – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas uroczystości podpisania umowy. – Chcemy rozpocząć budowę elektrowni jądrowej w 2026 roku i im bliżej wbicia łopaty, tym więcej szkoleń, które przygotują nas na przyszłość. To pozwoli na sprawne i bezpieczne przygotowanie do narodzin atomu. Już w listopadzie odbędą się pierwsze szkolenia – dodała.

– Centrum szkolenia jest podstawą poznania kultury nuklearnej. Będzie ono zalążkiem do kolejnych projektów związanych z edukacją specjalistów energetyki jądrowej. Sprawne operowanie technologią wymaga tego typu działań. To ważny projekt, który musi być uzupełniony przez nowe pokolenie, dlatego bardzo namawiamy młodzież do zainteresowania się edukacją w stronę atomu. Gdy elektrownia wystartuje, będziemy potrzebować operatorów, techników i specjalistów. Ta młodzież za 10 lat może pracować i odpowiadać za stan energetyki jądrowej w Polsce – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Będziemy prowadzić szkolenia dla wszelkiego rodzaju specjalistów, od spawaczy po operatorów elektrowni. Dziś ogłaszamy przedsięwzięcie, które będzie korzyścią dla całego regionu – podkreślił Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wspomniał o udziale polskich firm w przyszłych projektach energetyki jądrowej. – To zaangażowanie rośnie. Z kolei naszym zadaniem jest właśnie umożliwienie polskim przedsiębiorcom bycia częścią energetyki jądrowej. Widać coraz większe zainteresowanie wśród polskich uczelni i młodego pokolenia studentów. Oni wszyscy będą mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia Amerykanów – zaznaczył Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.

Amerykanie zaznaczają, że będą wspierać Polskę w płynnym przejściu na czyste technologie energetyczne. – To pierwszy tego typu ośrodek w regionie. Stany Zjednoczone mają długą historię i doświadczenie w energetyce jądrowej, którymi chcą się dzielić z Polską i jej sąsiadami. […] Mam nadzieję, że to centrum pozwoli rozwinąć możliwości zawodowe i przekazać wiedzę w zakresie projektowania i zarządzania elektrownią jądrową. Szkolenia i stypendia, które zaoferujemy, będą zachętą do uczestnictwa w życiu atomu w Polsce – mówiła dr Kathryn Huff, kierująca Biurem Energii Jądrowej w Departamencie Energii USA.

Centrum ma powstać w Warszawie i zapewnić tworzenie kadr do projektów Westinghouse w całym regionie. Firma ma budować reaktory w Polsce, Czechach, Rumunii i na Ukrainie. Otrzymała zgodę na zastosowanie technologii AP1000 przy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, która ma się składać z trzech reaktorów.

Jędrzej Stachura

Wciąż nie ma drugiej lokalizacji atomu rządowego w Polsce. Francuzi zabiegają o wybór ich oferty