Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało o wydaniu decyzji zasadniczej w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w technologii koreańskiej.
Resort klimatu podał Polskiej Agencji Prasowej, że wydał decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa, spółki celowej Polskiej Grupy Energetycznej oraz ZE PAK do rozmów z koreańskim KHNP. Otrzymały ją wcześniej atom na Pomorzu z USA oraz mały reaktor jądrowy dla KGHM.
Prezes #PGE #WojciechDąbrowski: "Elektrownia jądrowa zapewni odbiorcom tanią i czystą energię, a Polsce, wraz ze źródłami #OZE bezpieczeństwo i niezależność energetyczną".
– Decyzja zasadnicza @MKiS_GOV_PL jest kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam… pic.twitter.com/kArhAC6vE8— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) November 24, 2023
– Decyzja zasadnicza resortu klimatu jest kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam przejść do kolejnych etapów inwestycji. Otrzymaliśmy ją w niespełna 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego. W przypadku tak dużej inwestycji to bardzo dobry wynik. To także dowód zaangażowania i dobrej współpracy wszystkich partnerów w projekcie oraz potwierdzenie, że ambitny plan uruchomienia pierwszego bloku elektrowni do 2035 jest bardzo realny. Elektrownia zapewni odbiorcom tanią i czystą energię, a Polsce, wraz ze źródłami OZE bezpieczeństwo i niezależność energetyczną – komentuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Decyzja tego rodzaju jest wyrazem poparcia politycznego. Atom z Korei zakłada budowę dwóch do czterech reaktorów APR1400 w Pątnowie. Trwają badania potrzebne do ustalenia potencjalnej lokalizacji obiektu, którego pierwszy reaktor mógłby stanąć w 2035 roku.
Polska Agencja Prasowa / Wojciech Jakóbik